Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ABD'nin Avrasya Enerji Özel Temsilcisi Yardımcısı Mark Parris'i kabul etti. Bağış, AB Genel Sekreterliğindeki görüşmede yaptığı açıklamada, Parris ile eski dost olduklarını ve daha önce çok sayıda görüşmede bir araya geldiklerini söyledi.

Parris'in Türkiye-ABD ilişkilerine çeşitli katkıları olduğunu ifade eden Bağış, Parris'in Türkiye için önemli çalışmalarda bulunduğunu kaydetti.
Parris de daha önce çeşitli zamanlarda farklı görevlerle geldiği Ankara'da, bu defa ABD'nin Avrasya Enerji Özel Temsilcisinin Yardımcısı olarak bulunduğunu söyledi.

Bağış'a yaptığı ziyaretin "bir dost ziyareti" olduğunu ifade eden Parris, hem ABD'nin Avrasya Enerji Özel Temsilcisi, hem de kendisinin Avrasya enerjisinin transferi konusunda Türkiye ile işbirliği ve diyaloğun geliştirilmesi konusuna önem verdiklerini kaydetti. Bu çerçevede, Türkiye ile açık bir anlayışın bulunduğunu belirten Parris, devam eden bir sürecin içinde bulunulduğunu ve işbirliğinin süreceğini söyledi.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, daha sonra görevlerine yeni başlayan Hollanda ve İngiltere'nin Ankara büyükelçileri Jan-Paul Dirkse ve David Reddaway ile ayrı ayrı görüştü.

Bağış, Dirkse'yi kabulünde, Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılının kutlandığı bir dönemde göreve başlayan büyükelçiye başarılar diledi ve her konuda yakın çalışma içinde olacaklarını ifade etti. Dirkse de Ankara'da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Devlet Bakanı Bağış'ın Reddaway'i kabulünde ise açıklama yapılmadı.

AA