Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Bağımsız Türkiye Komisyonu Başkanı eski Finlandiya Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari ve komisyon üyeleriyle görüşmesi sona erdi.

Conrad Otel'de 45 dakika süren görüşmenin ardından Davutoğlu ile Ahtisaari ortak açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Ahtisaari başkanlığındaki komisyon mensupları ile bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Görüşmede, Türkiye-AB ilişkilerini ele aldıklarını anlatan Davutoğlu, Türkiye'de devam eden reform süreci konusunda da onların görüşlerinden istifade ettiklerini kaydetti.

Ahtisaari'nin hem Türkiye'nin AB sürecine, hem de dünya barışına çok katkısı bulunduğunu, çalışmalarından dolayı 2008'de Nobel Barış Ödülü aldığını belirten Davutoğlu, eski Finlandiya Cumhurbaşkanının 1999'da Türkiye'nin aday üyelik statüsü almasında da çok büyük katkıları olduğunu vurguladı.

Davutoğlu, Bağımsız Türkiye Komisyonunun yayımladığı objektif raporlarla Türkiye'nin AB üyelik sürecini en iyi şekilde analiz ettiğini ve en doğru yönlendirmelerde bulunduğunu belirterek, Türkiye'nin de komisyonun çalışmalarına verdiği büyük önemi dile getirdi.

Görüşmenin, Türkiye-AB ilişkileri dışında Kıbrıs'taki son gelişmeler ve Türkiye'nin dış politikasıyla ilgili onların yönelttiği sorular çerçevesinde yapıldığını anlatan Davutoğlu, ''Türkiye'nin Kafkasya politikası, Orta Doğu politikası ve dış politikasının son güncel konularını ele aldık'' dedi.
Ahtisaari de birkaç haftadır Türkiye'de olduğunu ifade ederek, yarın Ankara'ya gideceklerini ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceklerini belirtti. Ahtisaari, bu görüşmelerin ardından Cuma günü bir basın toplantısı yapacaklarını kaydetti.
Görüşmeye komisyon üyesi olarak eski AB komiserleri İtalya Senatosu Başkan Yardımcısı Emma Bonino ve eski Hollanda Dışişleri Bakanı Hans Van Den Broek ile Avusturyalı diplomat Albert Rohan'ın da katıldığı bildirildi.

AA

Fotoğraflar: AA