İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, İsrail İçişleri Bakanlığının, Kudüs'ün hemen yakınındaki Batı Şeria yerleşimlerinden Gilo'da 900 birimlik yeni konut inşaatına onay vermesinin ardından Gilo'daki inşaatları savundu ve "Gilo, İsrail'in ayrılmaz bir parçasıdır" dedi. Lieberman, İsrail'de temaslarda bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ile görüşmesinde, binaların yapımına onay vermenin işlemlerle ilgili bir süreç olduğunu belirterek, "Bizim ona müdahale niyetimiz yok" dedi. Lieberman ve Kouchner, bölgesel konuları ele alırken, İsrail Dışişleri Bakanı, Kouchner'e, İran'ın nükleer programı ile ilgili Fransa'nın tavrından dolayı da teşekkür etti.

Kouchner ayrıca, İsrail muhalefetinin lideri, Kadima Başkanı Tzipi Livni ile bir araya geldi. Livni de Gilo'daki inşaatları, "Gilo, İsrail'deki konsensüsün parçasıdır ve ileride yapılacak herhangi bir barış anlaşmasında, sınırlarla ilgili tüm müzakereler için bunu kavramak önemlidir" sözleriyle savundu.

Gilo, İsrail'in 1967'de ele geçirdiği Batı Şeria toprakları üzerinde inşa edilmiş bir yerleşim ve burada 40 bin dolayında İsrailli yaşıyor.
Livni, Kouchner ile İran konusunu değerlendirirken de İran'a sert yaptırımların uygulanmasının zamanının geldiğini belirtti. Livni, uluslararası kamuoyunun bu konuda açık ve net olması gerektiğini kaydederek, diyalog çabalarının tümünün bir zaman çerçevesi ile sınırlı olmasını istedi.
Livni'nin Aralık ayı başında Paris'e resmi ziyarette bulunması bekleniyor.

AA