İngiltere’nin Erivan Büyükelçisi Charles Lonsdale, Türkiye ve Ermenistan’dan ilişkilerin normalleşmesine ilişkin protokollerin en kısa süre içinde hayat geçilmesini isterken sürece üçüncü tarafların karışmaması gerektiğini vurguladı. “Ermeni milletinin çektiği büyük acıları kabul ediyor ve paylaşıyoruz” diyen Lonsdale, tarihi konuları ilk görüşmesi gerekenlerin Türkiye ve Ermenistan olduğunu da söyledi.

İngiltere, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine ilişkin protokollerin en kısa süre içinde onaylanmasını istedi. İngiltere’nin Erivan Büyükelçisi Charles Lonsdale, Türkiye ve Ermenistan’dan ilişkilerin normalleşmesine ilişkin protokollerin uygulamaya geçilmesini isterken, “Ermeni milletinin çektiği büyük acıları kabul ediyor ve paylaşıyoruz” dedi ancak “soykırım” sözcüğünü kullanmadı.

Büyükelçi Lonsdale, Panorama’ya yaptığı açıklamalarda İngiltere’nin protokollerin mümkün olan en kısa süre içinde onaylanmasını istiğini ortaya koydu. Lonsdale “Her iki tarafa protokollerin hayata geçirilmesi için adımlar atmaya çağırıyoruz” dedi. Buna karşın, üçüncü tarafların sürece karışmasının bir yararı olmayacağını da söyleyen Lonsdale, sürecin gerektireceği adımların Ermeniler ile Türklerce belirlenmesi gerektiğinin altını da çizdi.

-“TARİHİ KONULARI İLK GÖRÜŞMESİ GEREKENLER ERMENİSTAN VE TÜRKİYE”-

Öte yandan, Büyükelçi Lonsdale, son haftalarda 1915 olaylarına ilişkin olarak “soykırım” ifadesini kullanmadığı için tepki gören İngiltere’nin, bu konudaki tutumunu yansıtırken de “Osmanlı İmparatorluğu döneminde, geçen yüzyılın başlarında Ermeni milletinin çektiği büyük acıları kabul ediyor ve paylaşıyoruz. Açıların unutulmayacağı konusunda güvence veriyoruz. Ancak, ortak tarihi konuları ilk görüşmesi gerekenlerin Ermeni ve Türk milletleri olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

(ANKA)