Pakistan başbakanı Yusuf Rıza Gilani Güney Veziristan'da Taliban militanlarına karşı ordunun başlattığı operasyonların başarıya ulaştığını söyledi. Gilani Dareismailhan kentinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ''Teröristlerin kontrol noktaları, sığınakları, silahları ordu tarafından ele geçirilmiştir, artık teröristler kaçacak yer arasın'' dedi.

Bundan sonrası için devletin bölgede yoksulluk ve cahillikle mücadele edeceğini belirten Gilani, eğitim, sağlık ve kalkınma projeleri üzerine çalıştıklarını ifade etti.

Dünya ve bölgesel barışın sağlanması için Pakistan ve Afganistan'ın istikrara kavuşması gerektiğini ifade eden Gilani, terörizmin kaynağı olarak bilinen aşiretler bölgesinin kalkındırılması için uluslararası topluma da çağrıda bulundu.

Pakistan başbakanı Gilani, önceki gün Güney Veziristan'da operasyonlarda sona yaklaşıldığını, yakın zamanda bölgedeki askeri operasyonları bitireceklerini söylemişti.


Pakistan ordusu 16 Ekimde 28 bin askerle Güney Veziristan'da aşırılık yanlısı Taliban militanlarına karşı havadan ve karadan geniş çaplı operasyon başlatmıştı.

AA