Kıbrıs Rum Yönetimi Merkez Bankası Başkanı Athanasios Orfanides, Kıbrıs'ta birleşmenin sağlanması halinde "ada ekonomisinin patlama yapacağını" söyledi. Orfanides, Reuters ajansına verdiği demeçte, "Ada ekonomisinin birleşmesinin müthiş bir büyüme potansiyeli taşıyacağını düşünüyorum" dedi.

Başarılı bir birleşmenin ardından ekonomik yakınlaşmanın hızla sağlanabileceğini belirten Orfanides, "Bu durum, birleşmenin getireceği bazı gelişmelerin finanse edilmesi için gereken zenginliği de yaratacaktır" dedi.

Orfanides, AB üyesi ve Avro bölgesinde yer almış olmanın ortaya çıkabilecek bir çok anlaşmazlığı ortadan kaldırabileceğini ifade ederek, "tek bir ekonomik alanın yönetilmesinin kurallarına uymak gerektiği için" anlaşmazlıkların kolaylıkla giderilebileceğini savundu.

Ekonomiler birleştirilirken, bu süreçte karşılıklı bariyerler oluşturulması tuzağına düşülmemesi halinde "hızlı ve her iki tarafça da uygun bir ekonomik yakınlaşmanın sağlanabileceğini" belirten Orfanides, "Birleşik ekonomimizde ne kadar az bariyer olursa, o kadar çabuk yakınlaşma olur, bu da adadaki her yurttaş için zenginlik sağlar" dedi.

AA