Rusya'nın, İran'ın Buşehr bölgesinde inşa ettiği nükleer santrali yılsonuna kadar tamamlayamayacağını açıklaması, Tahran'da tepkilere neden oldu. İran parlamentosu Güvenlik Komisyonu sözcüsü Mahmut Ahmedi Bikapş, Moskova'nın hiç bir zaman doğruyu söylemediğini ve 20 yıldır Tahran'ı oyaladığını iddia etti.

Rus Haber Ajanslarında yer alan bilgilere göre Bikapş, "Buşehr nükleer santrali hiç bir zaman bitmeyecek. Rusya bizimle 20 yıldır oynuyor. 200 yıl daha beklesek bu santral yine hazır olmayacak." eleştirisi getirdi. Rusya Enerji Bakanı Sergey Şmatko sabah saatlerinde yaptığı açıklamada Buşehr nükleer santralinin teknik nedenlerden dolayı yılsonuna kadar tamamlanamayacağını kaydetti.

"RUSYA, BATI İLE İLİŞKİLERİNDE BİZİ KULLANIYOR"

Rusya'ya sert eleştiriler yönelten Bikapş, Moskova'yı güvenilmez olarak ilan etti. Bikapş, "Ruslar güvenilmez. Batı ile ilişkilerinde Buşehr nükleer santralini araç olarak kullanıyorlar. Biz de nükleer santralin bitmesini boşuna bekliyoruz." suçlamasında bulundu.

Bikapş'ın suçlamaları bugüne kadar Tahran'dan Moskova'ya yönelik en sert değerlendirmeler olarak yorumlanıyor. İran'ın büyük çoğunluğu da Rusya'nın nükleer santral inşaatını bitireceği konusuna inanmıyor. Rusya, daha önce de teknik ve finans sorunları nedeni ile santralin tamamlanmasını ertelemişti.

Tahran, Rusya'nın anlaşma sağladığı S-300 füzelerinin sevkiyatının gerçekleşmemesinden dolayı da Kremlin'e kızgın.

(CİHAN)