AB dışişleri bakanları, Arnavutluk'un 7 ay önce yaptığı üyelik başvurusunu işleme koyma kararı aldı. İzlanda'nın 23 Temmuzdaki üyelik başvurusunu 4 günde işleme koyan AB'nin Arnavutluk'un 28 Nisan tarihli başvurusunu uzun süre bekletmesi tepki çekmişti.

Dışişleri bakanlarının onayıyla birlikte Arnavutluk'a aday ülke statüsü verilip verilmemesi konusunda tavsiye raporu hazırlamakla görevlendirilen AB Komisyonu'nun nihai kararını 1-2 yıl içinde vermesi bekleniyor. Tavsiye raporunun olumlu çıkması halinde aday ülke ilan edilecek Arnavutluk'un 2013 yılından önce üyelik müzakerelerine başlamasına ihtimal verilmiyor.

AB Komisyonu'nun 2009 ilerleme raporunda, Arnavutluk'un son bir yılda yaptığı reformlardan memnuniyet duyulsa da yolsuzlukla, organize suçlarla, uyuşturucu kaçakçılığıyla ve kara para aklanmasıyla mücadelede ve yargının bağımsızlığında "somut sonuçlar" elde edilmesi istenmişti.

AP MİLLETVEKİLİ FAYON: TÜM BALKAN ÜLKELERİ AB'YE ÜYE OLMALIDIR

Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili ve Avrupa Komisyonu'nun vize işlemlerinden sorumlu raportörü Tanya Fayon, tüm Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği (AB) üyesi olması gerektiğini belirterek, "Parçalanmış bir Balkan coğrafyası istemiyoruz" dedi.

Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı tarafından Tiran'da düzenlenen "Serbest vize rejimi" konulu konferansa katılan Tanya Fayon, AB ile bütünleşmek isteyen ülkeler arasında bir ayrım yapılmaması gerektiğini söyledi.

AP'nin, Sırbistan, Karadağ ve Makedonya vatandaşlarına serbest vize rejimi uygulanmasını öngören rapora destek verdiğini hatırlatan Fayon, Arnavutluk vatandaşlarına da 2010 yılında vizenin kaldırılacağını bildirdi.

Siyasi diyalog eksikliğinden dolayı Arnavutluk'un bölge ülkeleri arasında "çürük elma" gibi göründüğünü kaydeden Fayon, "Arnavutluk yönetiminin siyasi diyaloğu geliştireceğine ve AB'nin istediği şartları yerine getireceğine inanıyorum. Bu gerçekleşirse Arnavutluk vatandaşları 2010 yılı Ekim ayından itibaren istedikleri Avrupa ülkesine serbestçe gidebileceklerdir" diye konuştu.

Fayon, Avrupa Komisyonu'nun serbest vize rejimi konusunda yılbaşından sonra yeni bir rapor hazırlayacağını da açıkladı.
Balkan ülkelerinin AB için büyük önem taşıdığını sözlerine ekleyen Fayon, şunları söyledi:

"Tüm Balkan ülkeleri AB'ye üye olmalıdır. Bu durum bölgedeki birçok sorunu ortadan kaldırarak, kalıcı istikrarı sağlayacaktır. Biz parçalanmış bir Balkan coğrafyası istemiyoruz."

AA