Katar'da yayımlanan El Şark gazetesi, "komşu istikrarını kendi istikrarı gibi gören Türkiye'nin, çevresine güven verdiğini" yazdı. Türkiye hakkındaki yazılarıyla bilinen Prof. Dr. Muhammed Nureddin'in "demokratik açılımı" yorumladığı makalede, "Kürtlerin bu açılımın bir parçası olduğu, manzaranın tümü olmadığı" belirtildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bir süre önce Tunceli'ye yaptığı ziyarete değinilen makalede, Gül'ün Alevi vatandaşların sorunlarını dinlemesi ve cemevini ziyaret etmesi, "demokratik açılım manzarasının bir diğer parçası" olarak nitelendirildi.

Makalede, "demokratik açılım" politikasının gayri Müslim azınlıkları da içine aldığı ve bu çerçevede Ruhban Okulunun açılması için de bir girişim olabileceği ifade edildi.

Prof. Dr. Muhammed Nureddin, Türkiye'nin "komşularla sıfır sorun" politikasıyla Orta Doğu'da önemli diplomatik mesafeler aldığını ve bölgesinde söz sahibi bir ülke haline geldiğini yazdı.

Nureddin, "2002'den önce içine kapanık bir politika izleyen Türkiye'nin komşularıyla bazı sorunlar yaşadığı" görüşünü savunarak, şu yorumda bulundu:

"Türkiye, bugün hangi komşusunda bir sorun çıkarsa, hemen yardıma koşup onunla beraber sorunun çözüm yollarını aramakta. Komşu istikrarını kendi istikrarı gibi gören Türkiye, çevresine güven vermektedir. İnsan haklarına saygı duyan Türkiye, komşu ülkelere de iyi bir örnek teşkil edecek."

Dışişler Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun izlediğini dış politikayı olumlu bulan Nureddin, "İç istikrar, dış istikrarın teminatıdır" ifadesini kullandı.

AA