Çinli uzmanlar, aralarındaki ilişki itibariyle Çin ve ABD'yi "küresel gel-git'lerin arasında yol alan gemideki iki ülke" olarak niteledi. Şinhua ajansının resmi internet sitesinde, ABD Başkanı Barack Obama'nın dört günlük resmi Çin ziyareti hakkında uzman görüşüne dayanılarak yapılan yorumda, dünyanın en gelişmiş ve en hızlı gelişen iki ülkesi arasındaki ilişkilerin dünyada hem en önemli, hem de en karışık ilişkiler olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Obama'nın Çin'e gelmeden önce "Çin'in dünya sahnesinde daha büyük bir rol oynama çabasını olumlu karşılıyoruz" ve "Başarılı ve güçlü bir Çin'in dünya sahnesindeki yükselişi diğer milletlerin birliğinin pekişmesi için güçlü bir kaynak teşkil edebilir" şeklindeki sözleri Çin'de olumlu karşılandı.

Devlet Başkanı Hu Cintao da Çin-ABD ilişkilerinin sadece kendileri açısından anlam ifade etmediğini, aynı zamanda tüm dünyanın ve Asya-Pasifik bölgesinin refah, istikrar ve barışı için önemli olduğunu ifade etti.

Çin'in her zaman gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle barışçıl bir siyaset izlediği kaydedilen yorumda, Çin ve ABD'nin barış ve kalkınma gibi birçok hayati meselede ortak ilgisinin olduğu ve büyük sorumlulukları "beraber omuzlamaları" gerektiği vurgulandı.

Dünyanın en çok sera gazı salınımı yapan iki ülkesi Çin ve ABD'nin iklim değişikliği konusunda da anlaşmazlık içinde olduğu vurgulanan yorumda, her iki ülkenin bu hususta bazı vaatlerde bulunduğu, ancak Çin ve ABD'nin ekonomik kalkınmada farklı süreçlerden geçmesi nedeniyle birbirinin ilkelerini yorumlamada sıkıntı çektikleri için fikir birliği sağlamalarının zor olduğu ifade edildi.

"ABD-Çin ilişkilerinin 21. yüzyılda birçok düelloya girmesi kaçınılmaz" denilen yorumda, ikili ilişkilerin ancak ortak sözler tutulduğunda dünyanın iyiliğine olacağının altı çizildi.

Yorumda, Çin ve ABD'nin küresel sorumlulukları ele alırken saygı çerçevesinde birbirlerinin temel çıkarlarını dikkate alarak diyaloğu artırması ve işbirliğini genişletmesi gerektiği kaydedildi.

Obama'nın Asya seyahati öncesinde yaptığı bir konuşmada, "Dağların arasındaki küçük bir patika kullanılırsa kısa sürede yola dönüşür. Ama kullanılmazsa aynı şekilde kısa sürede otla kaplanır ve yol kapanır" sözleri hatırlatılan yorumda, bu görüşün Çin tarafından da paylaşıldığı belirtildi.

Yorumun sonunda, iki ülkenin karşılıklı olarak ilişkilerini doğru yönlendirdiği, karşılıklı güveni tesis ettiği ve birbirlerinin çıkarlarını gözettiği sürece hem ikili ilişkilere, hem de dünya barışı ve istikrarına büyük katkı sağlayacağı vurgusu yapıldı.

AA