Dışişleri Bakanı Ahnmet Davutoğlu'nun İspanya ziyareti kapsamında bugün Cordoba kentinde yapılan heyetler arası görüşmelerde İspanya'nın 2010'un ilk yarısında üstleneceği AB dönem başkanlığı sırasında Türkiye'nin AB'ye katılım sürecine verebileceği destek ön plana çıktı.

Dışişleri Davutoğlu ve İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos başkanlıklarında yapılan toplantıyla ilgili olarak diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Moratinos Türkiye'nin AB'ye katılım sürecine İspanya olarak tam destek verdiklerini yineledi.

Moratinos, Türkiye'nin özellikle komşularıyla ilişkiler hakkında izlediği dış politikasını "hayranlıkla izlediklerini" de söyledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği destekten dolayı İspanya'ya teşekkür etti.

Davutoğlu, Türkiye'nin AB ile müzakelerinde başta enerji başlığının açılmamış olmasının "rasyonel olmadığını" belirtti.

İspanya'nın AB dönem başkanlığı sırasında enerji, rekabet, eğitim ve kültür fasıllarının açılması konusunda iki heyetin de hem fikir olduğu ifade edildi.

Davutoğlu, İspanya'nın ETA örgütünden dolayı terörizmden çok sıkıntı çeken bir ülke olduğunu hatırlattı ve Türkiye'nin Avrupa'da terör örgütü PKK'ya karşı verdiği mücadelede İspanya'nın yardımını istedi.

Hükümetinin "demokratik açılım" projesi hakkında İspanyollara bilgi veren Davutoğlu'nun, "PKK'ya karşı kuvvetli ret" talebine Moratinos'un "Haklı endişelerinizi paylaşıyoruz" cevabını verdiği öğrenildi.

Bu arada, Türkiye'nin Balkanlar'daki tecrübesinden İspanya'nın, İspanya'nın da Latin Amerika'daki tecrübesinden Türkiye'nin faydalanma isteklerinin taraflarca dile getirildiği ve Afrika'da her iki ülkenin de yeni büyükelçilikler açma politikası olmasından dolayı, bazı ülkelerde işbirliği yapılabileceğinin ifade edildiği belirtildi.

Davutoğlu ve Moratinos, toplantının ardından eşleri ve beraberlerindeki heyetlerle kentteki önemli tarihi eserleri gezdiler.

İlk olarak katedrale dönüştürülen tarihi camiyi ziyaret eden heyetler, daha sonra Medinetüz Zehra adlı antik kente gittiler.

Türk ve İspanyol heyetleri öğle yemeğini de birlikte yedi. Cordoba'dan karayoluyla Sevilla'ya geçen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, burada Türkiye'nin Sevilla Fahri Konsolosluğunu ziyaret ettikten sonra Madrid'e geçecek.