KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs müzakerelerinin adada iki ayrı egemen devlet ve halkın var olduğu gerçeği ışığında yapılmasını istediklerini belirterek, ''En büyük endişemiz, sürpriz bir anlaşma metninin müzakere masasına konulmasıdır'' dedi.

 

Eroğlu, KKTC'nin 26. kuruluş yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde ülkeye gelen konuk heyet üyeleri onuruna yemek verdi. Vuni Palace Hotel'deki yemeğe Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, TBMM Başkan Vekili Sadık Yakut, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu ile diğer davetliler katıldı.

Başbakan Eroğlu, yemekte yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusundaki müzakerelerin ''bazı gerçekler ışığında'' yapılmasını istediklerini vurgulayarak, ''Bu gerçekler, adada iki ayrı egemen devlet ve halkın var olduğudur'' dedi.

''En büyük endişemiz, sürpriz bir anlaşma metninin müzakere masasına konulmasıdır'' diyen Eroğlu, şöyle devam etti:

''KKTC Devletini büyük mücadeleler sonrası, 1974 mutlu Barış Harekatının yarattığı coğrafya üzerinde kurduk, gönlümüzden geçen bu devletin yaşatılmasıdır. Müzakere masasında görüşmelerin bazı gerçekler ışığında yapılmasını istiyoruz. Bu gerçekler, adada iki ayrı egemen devlet ve halkın var olduğudur.

Dolayısıyla müzakereler bu gerçekler ışığında sürdürülürse elbette bir kazaya uğramayız. En büyük endişemiz, sürpriz bir anlaşma metninin müzakere masasına konulmasıdır. O konuda da biz hükümet olarak uyarılar yapmakta ve görüşlerimizi ortaya koymaktayız.''

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in Lefkoşa'daki törende yaptığı konuşmada ana vatan Türkiye'nin hükümeti adına gerekli tüm mesajları verdiğini kaydeden Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının bugünlere Türk hükümeti, TSK ve Türk halkının desteğiyle geldiğini söyledi.

Devlet Bakanı Çiçek

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de KKTC'nin kuruluşunu birlikte kutlamaktan duydukları mutluluğu dile getirerek, KKTC'nin kuruluşunun Kıbrıs Türk halkı kadar ana vatan Türkiye'yi de mutlu ettiğini belirtti.

Kıbrıs Türk halkının 26 yıl önce kurulan KKTC'de ilelebet bağımsız ve özgür bir şekilde varlığını sürdürmesini dileyen Cemil Çiçek, Türkiye'nin Kıbrıs Türk halkına destek vermeye her zaman devam edeceğini vurguladı.

Çiçek, Kıbrıs'ın Türkiye'nin milli davası olduğunu ifade ederek, ''İktidarda kim olursa olsun, siyasi görüşlerimiz ne olursa olsun biz bu meseleyi milli bir mesele olarak kabul ediyoruz. Politikamız bu çerçevededir. Sizler burada birlik, beraberlik ve dayanışma içinde olduğunuz sürece aşamayacağımız hiçbir sorun yoktur'' diye konuştu.

AA