Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 3 günlük resmi bir ziyarette bulunmak üzere İspanya'ya geldi.

Özel uçakla Sevilla kentindeki havaalanına gelen Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki heyeti, Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi Ender Arat karşıladı.

Heyet daha sonra Sevilla'dan karayoluyla Cordoba kentine geçti. İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos'un, seçim bölgesi olan Cordoba'da ağırladığı Davutoğlu, Moratinos ile birlikte yalnızca eşlerin katılacağı özel bir yemek yiyecek.

İspanya'nın, 2010'un ilk yarısında AB dönem başkanlığını yürütecek olması, Davutoğlu'nun ziyaret amacındaki temel konu olarak gösteriliyor. Alınan bilgilerde Davutoğlu'nun, Türkiye'nin AB'ye katılımına destek veren İspanya'dan, bu sürecinin ileriye götürülmesi bağlamında Türkiye'nin beklentilerini aktaracağı belirtildi.

Cordoba'da yarın yapılacak heyetlerarası toplantıda ise Kıbrıs başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası konular, Ortadoğu sorunu ile ikili ilişkilerin ele alınacağı bildirildi.

Bu arada ilki nisan ayında İstanbul'da yapılan Türkiye-İspanya hükümetlerarası zirvenin ikincisinin 2010 yılı şubat ayında İspanya'da yapılacak olmasıyla ilgili ön hazırlık görüşmeleri de yarınki toplantıda konuşulacak. İspanya'nın AB dönem başkanlığından dolayı İtalya, Fransa, Almanya, Portekiz ve Fas gibi diğer ülkelerle yaptığı hükümetlerarası toplantıları haziran ayı sonrasına bırakmasına karşın Türkiye ile olan zirvesini şubat ayında yapmak istemesi, Türkiye'ye karşı önemli bir jest olarak değerlendiriliyor.

AA