Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Türkiye ile Fransa arasında, "Türkiye'nin AB'ye tam üyelik hedefine alternatif oluşturmak üzere bir mutabakat veya anlayış birliği oluştuğu" yönünde haberler yayımlandığına işaret ederek, bu haberlerin "asılsız" olduğunu bildirdi. Özügergin, bir soruya verdiği cevapta, son günlerde yayımlanan bazı haberlerde, "Türkiye-Fransa ikili ilişkilerinin, Türkiye'nin AB üyeliğinden bağımsız olduğu" yönünde görüşlere de yer verildiğini belirtti.

"Türkiye, dost ve müttefik Fransa ile ikili ilişkilerini bir bütün olarak ele almaktadır" diyen Özügergin, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinin bu ilişkilerin en önemli unsurlarından biri olduğunu bildirdi.

Özügergin, açıklamasında şunları kaydetti:

"Dolayısıyla Türkiye ile Fransa arasında, haberlerde belirtilen şekilde bir anlayış birliği hiçbir zaman söz konusu olmamıştır ve olması da mümkün değildir. Basında yayımlanan asılsız haberlere ilaveten, tüm ilgili yetkililerin dikkatli bir dil kullanmaları, Türkiye-Fransa ilişkilerinin seyri bakımından önem arz etmektedir."

AA