KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde yaptığı görüşme sona erdi. Lefkoşa ara bölgede yaklaşık 3 saat süren görüşmeden sonra açıklama yapan BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, liderlerin önce baş başa bir araya geldiğini, sonra heyetler arası görüşülmeye geçildiğini bildirerek, iyi bir görüşme olduğunu söyledi.

Downer, "mülkiyet" konusunda yeni öneri sunulup sunulmadığı sorusuna karşılık, gerekirse liderlerin bu konuda bilgi verebileceğini ifade etti.

Yavaş adımlarla ilerleme olduğunu kaydeden Downer, başka bir soru üzerine, konuyla ilgili görüş ayrılıklarının giderilmesi durumunda sürecin daha fazla ilerleyeceğini belirtti.

TALAT: ''MÜLKLERİ KATEGORİLENDİRME KONUSUNDA BİRAZ DAHA YAKINLAŞMA OLDU”

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'la, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde bugün yaptıkları görüşmede, mülkleri kategorilendirme konusunda biraz daha yakınlaşma olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Talat, Hristofyas'la görüşmesinden sonra Cumhurbaşkanlığına dönüşünde yaptığı açıklamada, bugün mülkiyet konusunu görüşmeye devam ettiklerini belirterek, ''Temsilcilerimizin bu hafta içinde birkaç defa bir araya gelerek yakınlaştırdıkları mülkiyet kategorileriyle ilgili çalışmayı, bugünkü çalışmamızda biraz daha yakınlaştırdık'' dedi.

Farklı görüşleri büyük oranda yakınlaştırma imkanı bulduklarını ve gelecek toplantılarda bu yakınlaşmayı daha da artırmayı hedeflediklerini ifade eden Talat, mülkiyet konusunda kriterleri belirlemediklerini, yapılan çalışmanın kategorilendirme olduğunu kaydetti.

Daha işin başında olduklarının altını çizen Talat, mülkiyetin ''en zor, en karmaşık konu'' olduğunu yineledi.

AA