Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin artık sorunlarını yok saymayıp çözmeye çalıştığını belirterek, "El ele verirsek Türkiye, gelecek 10 yıl içinde refahın ve bölgesinde barışın merkezi haline gelebilir" dedi. Bağış, bir günlük ziyaret için geldiği İsveç'in başkenti Stockholm'de ilk olarak, "Güvenlik ve Kalkınma Politikaları Enstitüsü"nde konuştu. Gazeteciler, düşünce kuruluşlarının temsilcileri ve politikacıların katıldığı kahvaltılı toplantıda Türkiye'deki gelişmeleri ve Avrupa Birliği ile ilişkileri anlatan Bağış, daha sonra yaptığı açıklamada, İsveç'te Sosyal Demokrat Partinin kongresinde 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddiaları konusunda alınan kararın Türk halkını rencide edecek karar olduğunu belirtti. Bağış, "Bu kararın İsveç parlamentosundan geçmeyeceğini ümit ediyorum" dedi.

Türkiye'nin sorunlarını artık yok saymadığını, çözmeye çalıştığını kaydeden Bağış, "Türkiye yüzünü Doğuya döndü" eleştirilerini yanıtlarken, Türkiye'nin kültürler arası köprü görevi gördüğünü ifade ederek, "Gittiğim ülkelerden böyle bir eleştiri gelmiyor. Türkiye asırlardır, Doğu ile Batı arasında köprü vazifesi görüyor" dedi.

"Türkiye'nin artık sorunlarını halının altına süpürmekten vazgeçtiğini" ifade eden Bağış, "Sorunlarımızı çözmeye çalışıyoruz. El ele verdiğimizde Türkiye, 10 yıl içinde bölgesinde ekonomik alanda refahın ve barışın merkezi haline gelebilir" dedi.


-"ANKARA, STOCKHOLM KADAR AVRUPALIDIR"-

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, daha sonra İsveç meclisine geçerek, Parlamento Dışişleri Komisyonu Başkanı Göran Lennmark ile bir araya geldi.

Yaklaşık 45 dakika süren görüşmede Lennmark'ın, İsveç parlamentosundaki 7 partinin Türkiye'nin AB üyeliğine destek verdiğini kaydederek, "Ankara, Stockholm kadar Avrupalıdır" dediği öğrenildi.

Türkiye'nin AB üyeliğinin iki tarafın da yararına olduğuna dikkati çeken Lennmark'ın, Türkiye'nin yaptığı reformları İsveç'in övgüyle karşıladığını söylediği bildirildi.

Sosyal Demokrat Parti kongresinde alınan, Ermeni iddialarıyla ilgili karara değinen Lennmark'ın, "Bu karardan endişelenmeyin" dediği kaydedildi.

Bakan Bağış'ın da görüşmede bu kararın iki ülke ilişkilerinde sorun yaratabileceğine işaret ederek, daha önce bu yönde karar alan Fransa'ya karşı alınan tutumu hatırlattığı belirtildi.

Bağış, Uluslararası Kalkınma İşbirliği Bakanı Gunilla Carlsson'un onuruna verdiği öğle yemeğine katıldıktan sonra, Dışişleri Bakanı Carl Bildt ile baş başa görüşecek.

AA