Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, "Suriye-İsrail dolaylı barış görüşmelerinde Fransa'nın rol almaya hazır olduğunu" söyledi. Fransa'nın hem Suriye hem de İsrail ile iyi ilişkilerinin olduğunu belirten Sarkozy, Suriye'nin El Vatan gazetesi'ne verdiği demeçte, "AB ve Türkiye ile koordineli bir şekilde, barış görüşmelerinin yeniden başlayabileceğini" söyledi.

Sarkozy, demecinde, ABD Başkanı Barack Obama'ya çağrıda bulunarak, "Obama'yı, Orta Doğu ile ilgili kendisinden beklenen çabayı göstermeye davet ediyorum" ifadesini kullandı.

Fransa-Suriye ilişkilerinin çok eskiye dayandığını belirten Sarkozy, (bugün) Fransa'yı ziyaret edecek olan Beşşar Esad ile Orta Doğu'da barış süreci, Irak ve Lübnan'daki gelişmeler ile Fransa-Suriye ilişkilerini değerlendireceklerini kaydetti.

Beşşar Esad'ın, Sarkozy'nin daveti üzerine 2 günlük resmi ziyaret için bugün Fransa'ya gitmesi bekleniyor.

Sarkozy, Abbas'a, İsrail ile Barış Görüşmelerini Tekrar Başlatması Çağrısı Yaptı

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Filistin lideri Mahmut Abbas'a, İsrail ile barış görüşmelerini tekrar başlatması çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sarayından yapılan yazılı açıklamaya göre, Sarkozy, Abbas'a yaptığı çağrıda, "barış görüşmelerinin acilen başlatılmasının gerekli olduğunu" vurguladı.

Sarkozy, "Son yaptığı uluslararası görüşmelerin ışığında, koşulların, tekrar müzakerelerin başlatılması için uygun bir ortam yarattığı" görüşünü savundu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile dün görüşen Sarkozy, yarın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşecek.

AA