Arap tv kanalı Al Arabya, Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’in, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun bir mesajını Suriye Devlet Başkanı Esad’a ileteceğini, mesajta bir barış anlaşması çerçevesinde İsrail’in Golan Tepeleri’nden çekilmeye hazır olduğu belirtildiğini bildirdi. Haaretz ise, Kudüs’te üst düzey bir siyasi kaynağa dayanarak Netanyahu’nun, Sarkosy’in, kendisi ve Esad ile olan yakın bağları nedeniyle Fransa’nın arabuluculuğu üzerinde düşündüğünü aktardı.

Suriye ile barış görüşmelerinde arabulucu olarak Türkiye’yi reddeden İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun, bu görev için Fransa’yı düşündüğü öne sürüldü. Arap tv kanalı Al Arabya, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’in, Netanyahu’nun, İsrail’in Golan Tepeleri’nden çekilmeye hazır olduğunu belirten bir mesajını Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a ileteceğini duyururken Haaretz ise, Kudüs’te üst düzey bir siyasi kaynağa dayanarak Netanyahu’nun, Fransa’nın arabuluculuğu üzerinde düşündüğünü yazdı.

Arap tv kanalı Al Arabya, Nicolas Sarkozy tarafından Beşar Esad’a iletilecek mesajda, Netanyahu’nun, İsrail’in komşusu ile müzakereler yürütme istediğinin samimi olduğunu belirttiğini kaydetti. Haberde Netanyahu’nun, çekilişi ilke olarak kabul ettiği ve şimdi bunun ayrıntılarını müzake etme zamanı olduğunu söyledi.

Bu arada, Al Arabya’nın haberine dikkat çeken İsrailli Haaretz gazetesi ise “Kudüs’te üst düzey bir siyasi kaynak, Netanyahu’nun, Sarkosy’nin, kendisi ve Esad ile olan yakın bağları nedeniyle Fransa’nın arabuluculuğu üzerinde düşündüğünü söyledi” diye yazdı.
Buna karşın Haaretz, başka kaynakların, hem İsrailli, hem de ABD yetkililerinin Netanyahu’nun Filistin sürecine odaklanmasını tercih ettiğini söylediklerini de kaydetti.

Gazete, Netanyahu’nun Çarşamba günü Paris’te Sarkozy ile görüştüğünü, bu buluşmanın Netanyahu’nun ABD Başkanı Barack Obama ile biraraya gelmesinin ardından gerçekleştiğine dikkat çektiği haberinde Esad’ın bu haftada Sarkozy ile Paris’te görüşeceğini de anımsattı.

(ANKA)