KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'i kabul ederek görüştü. Özel Danışman Downer, bir saat süren görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, görüşmede, Cumhurbaşkanı Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas arasında devam eden müzakerelerin gözden geçirildiğini söyledi.

Liderlerin temsilcilerinin bugün, liderlerin ise yarın "mülkiyet" konusunu ele almaya devam edeceğini belirten Downer, liderlerin, ileriki süreçte de "mülkiyet" konusuna odaklanmaya devam etmelerini beklediğini kaydetti.

Mülkiyetin karmaşık bir sorun olduğunu ve dikkatli bir şekilde ele alınması gerektiğini ifade eden Downer, liderlerin bu başlıkta bir açılım sağlayacağı konusunda ihtiyatlı iyimser olduklarını söyledi.
Görüşmede, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Kıbrıs'taki BM Misyon Şefi Taye Brook Zerihoun da hazır bulundu.

-LİDERLER YARIN 51. KEZ GÖRÜŞECEK-

Bu arada KKTC Cumhurbaşkanı Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Hristofyas, Kıbrıs müzakereleri kapsamında yarın 51. kez bir araya gelecek.
Görüşmede liderler, temsilcilerinin ve uzmanların mülkiyet konusundaki çalışmalarını değerlendirecek.

AA