Domuz gribinden ilk etkilenen ülke olan Meksika'dan gelen yeni veriler, gençlerin domuz gribine yakalanma, yaşlıların ise hastalıktan ölme riskinin daha fazla olabileceğini gösterdi. Meksika Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan Victor Borja-Aburto ve ekibi, nisan sonu ve temmuz sonundaki dönemde grip belirtileri gösteren ve sağlık kuruluşlarına başvuran 63 bin 479 kişinin dosyasını inceledi. Bu kişilerden yüzde 11'inin H1N1 virüsünü kaptığı belirlendi.

Hastalardan yüzde 56'sının 10-39 yaşında olduğu, H1N1'e benzer bir virüsü daha önce kaparak bağışıklık geliştirdiği sanılan yaşlıların domuz gribine daha az yakalandığı görüldü.

Ancak 70 yaşın üzerindeki hastalarda domuz gribinden ölüm oranı yüzde 10,3, 60-69 yaşındakilerde yüzde 5,7 olarak belirlenirken, bu oran 20-29 yaşındakilerde 0,9 çıktı.

"The Lancet" dergisinde yayımlanan araştırmada, daha önce yapılan araştırmalarda da bahsedilen ancak halen tartışılmakta olan "mevsimsel grip aşısının domuz gribinden koruduğu" iddiasına ilişkin ise son yıllarda mevsimsel grip aşısı olanların domuz gribine yakalanma riskinin yüzde 35 az olduğu belirtildi.

AA