Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, Orta Doğu'da bölgesel işbirliği konusunda Türkiye'nin yaptığı girişimleri ve barışçı rolü desteklediklerini söyledi. Nasrallah, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Hizbullah'ın İsrail'e karşı mücadelesinde şehit olanları anmak için düzenlediği şehitler günü dolayısıyla yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin, Gazze ve Lübnan konusundaki barışçı rolünü olumlu karşılıyor ve destekliyoruz" dedi.

Hasan Nasrallah, televizyonlardan canlı yayımlanan konuşmasında, bölgede Suriye ile Suudi Arabistan arasındaki görüşmeleri olumlu bulduklarını da belirterek, bölgesel işbirliği çağrısını yineledi.

Hizbullah lideri, bir buçuk saat kadar süren konuşmasında, Suudi Arabistan-Yemen sınırında Şii militanlarla Suudi Arabistan silahlı kuvvetleri arasındaki çatışmaların sona ermesi gerektiğini de belirterek, bölgede bazılarının mezhep karışıklıklarının peşinde olduğunu söyledi.

Nasrallah, İsrail'le olası bir çatışmayı kastederek, "Bundan sonraki çatışma Hayfa ve Hayfa ötesi yerine, Hayfa'nın daha da ötesinde başlayacaktır" diye konuştu.

Lübnan'ın coğrafi yapısının düşmanları alt edecek şekilde olduğunu ifade eden Nasrallah, İsrail'e meydan okuyarak, "İstediğin kadar tugaylarını, bütün ordunu Lübnan'a gönder, biz onları dağlarımızda ve vadilerimizde yok edeceğiz" dedi.

Nasrallah, Amerika'nın bölgeye İsrail kurulduktan sonra geldiğini ve her türlü saldırının arkasında yer aldığını da savundu.

Lübnan'da hükümetin kurulmasıyla ilgili tartışmalara da değinen Nasrallah, hükümetin oluşturulması sırasında yapılan görüşmelerde, ilk günde neyi söyledilerse son gün de aynı görüşleri savunduklarını kaydetti.

Nasrallah, Lübnan'da hükümetin ulusal birlik ve uzlaşma konusunda işbirliği içinde görev yapmasını, engeller içinde görev yapmasına tercih ettiklerini belirterek, hükümetin başarısının Lübnan'da direnişin yararına olacağını sözlerine ekledi.

AA