KKTC'de eski Rum malı üzerine villa inşa eden Linda-David Oram çifti ile mülkün eski sahibi Kıbrıslı Rum Meletis Apostolides arasında açılan ve kamuoyunda "Orams davası" olarak bilinen dava, yarın İngiltere İstinaf Mahkemesinde görüşülmeye başlayacak.

İki gün sürmesi beklenen ve "Royal Courts of Justice" mahkemesinde görülecek davada, tarafların avukatları dinlenecek. Geçen Nisan ayında Avrupa Toplulukları Adalet Divanı (ATAD), Oram çiftinin KKTC'deki emlakiyle ilgili tavsiye kararı almış, bu kararın da KKTC'de emlak sahibi olan çok sayıda İngiliz için emsal oluşturabileceği belirtilmişti. İngiltere İstinaf Mahkemesi, ATAD'ın bu tavsiye kararının hayata geçirilip geçirilmeyeceği konusunda karar verecek.

Yapılacak duruşmaların ardından alınacak kararın, hemen açıklanması beklenmiyor. Nihai kararın, ileri bir tarihte açıklanması öngörülüyor.

-ORAMS DAVASI SÜRECİ-


Uzun bir sürece sahip olan Orams davası, İngiliz Linda-David Oram çiftinin, 2002 yılında Lapta'da eski bir Rum arsasını satın alarak, üzerine havuzlu bir villa yapmalarıyla başladı.

Bu malı, 1974'ten sonra ailesinden hediye (devir) yoluyla "devralan" Kıbrıslı Rum Meletis Apostolides, "malını kendisinden izin almadan kullandıkları" gerekçesiyle, 2004'te güney Lefkoşa'da kaza mahkemesinde Oram çiftini dava etti. Rum kaza mahkemesi Ekim 2004'te Oram çiftin gıyabında karar verdi. Mahkeme, "arazi üzerine yapılan evin derhal yıkılması, ayrıca Apostolides'e, mala verilen zarar ve kullanım bedeli olarak faiziyle birlikte tazminat ödenmesi" kararını verdi.

Bu kararın bozulması için Oram çifti, Güney Kıbrıs'ta temyize başvurdu. Nisan 2005'te bu talep reddedildi. Çift, Yüksek Mahkemeye başvurdu, ancak oradan da Aralık 2006'da ret kararı çıktı.

Bu arada, daha Güney Kıbrıs'taki mahkeme süreci devam ederken, Rum Apostolides, Ekim 2004'te İngiltere'de mahkemeye başvurdu ve AB üyesi ülkeler arasında "medeni ve ticari" konularda mahkeme kararlarının karşılıklı tanınması ve uygulanmasını öngören 2001 tarihli tüzük uyarınca Güney Kıbrıs'ta alınan kararın İngiltere'de uygulanmasını talep etti.

AB Bakanlar Konseyi tarafından çıkarılan ve iç hukukun üstünde bağlayıcı düzenlemeler içeren bu tüzük uyarınca İngiliz Yüksek Mahkemesi, Güney Kıbrıs'ta alınan mahkeme kararını duruşma yapmadan otomatik olarak kaydetti, yani tanıdı. Bu kez Oram çifti İngiltere'de temyize başvurdu. Çiftin avukatlığını dönemin İngiltere Başbakanı Tony Blair'in eşi Cherie Blair üstlendi. Temyiz başvurusunun sonucu 2006'da açıklandı ve Oram çifti haklı bulundu.

Bu kez Rum Apostolides, Eylül 2006'da temyize gitti. İngiliz Temyiz Mahkemesi, davanın AB hukukunu ilgilendirmesinden dolayı nihai kararını vermeden önce, ilgili AB müktesebatının nasıl yorumlanacağı konusunda Avrupa Toplulukları Adalet Divanından (ATAD) görüş istemeye karar verdi.

ATAD ise geçen Nisan ayında, Rum mahkemesinin 2004 yılında Apostolides lehine aldığı kararın, tüm AB ülkeleri tarafından dikkate alınması yönünde bir tavsiye kararı aldı. ATAD'ın bu tavsiye kararına ilişkin nihai kararı, yarın başlayacak duruşmalarla, İngiltere İstinaf Mahkemesinin vermesi öngörülüyor.

AA