Tercümanın çeviri hatası yüzünden Rusya, dünyada eşi değeri bulunmayan üç Sibirya kaplanını Güney Kore'ye hediye etmek zorunda kaldı.

Basında yer alan haberlere göre, Rusya Doğayı Koruma Federal Kurumu (Rosprirodnadzor) Başkanı Vladimir Kirillov , Güney Kore'yi ziyaretinde ülke Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ile görüşürken, Koreli yetkili ülkesinin "Sibirya kaplanlarına çok ilgi duyduğunu" dile getirdi. Fakat bu sözleri görevli tercüman, "Efendim Güney Kore, Rusya'nın kendilerine birkaç Sibirya kaplanı armağan edilmesini istiyor." diye hatalı bir çeviri yaptı. Rus tarafı konuyu ele alacaklarını belirtirken, Kore tarafı da bu açıklamayı "sürpriz" olarak değerlendirdi.

PUTİN KAPLANLARIN GÖNDERİLMESİNİ İSTEDİ

Güney Kore'ye birkaç Sibirya kaplanının hediye edilmesi konusu ağustos ayında Rusya Başbakanlığı'nda doğanın korunmasıyla ilgili toplantıda ele alındı. Rusya'nın sürpriz hediyesinden memnun olan Güney Kore gerekli yazışmaları tamamladı. Putin, Rusya ve Güney Kore Cumhuriyeti arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 20.yıldönümü şerefine dün gerçekleşen kutlamalarda, üç Sibirya kaplanının hediye olarak gönderilmesi talimatını verdi. Hediyeler önümüzdeki yıl Güney Kore yetkililerine teslim edilecek. Güney Kore, Sibirya kaplanlarını i Seul hayvanat bahçesinde sergilemeyi düşünüyor.

Sibirya kaplanı, Uluslararası Koruma listesinde yer alıyor. Rusya'nın Uzakdoğu bölgesinde yaşayan Sibirya kaplanları son 12 yılda yüzde 40 oranında azaldı. Uzunluğu 270-310 santimetre, kuyruğu ise 80-100 santimetre olan yırtıcı hayvanın Rusya'da sayısı yaklaşık 500.

(CİHAN)