Pakistan, nükleer silahlarını koruma gücüne sahip olduğunu ve nükleer sırlarını kimseyle paylaşma niyetinde olmadığını bildirdi.

Pakistan Genelkurmay Başkanlığı Komitesi Başkanı General Tarık Mecid, "olağanüstü koşullarda özel eğitimli Amerikan birliklerinin Pakistan'ın nükleer silahlarını korumak için devreye girmesi amacıyla iki ülke arasında görüşmeler yapıldığı" haberlerini yalanladı.

New Yorker dergisinin haberini "saçma ve tamamen fesat" olarak niteleyen General Mecid, dün gece yayımladığı açıklamada, "Hiçbir yabancı birey, kurum ve devletle nükleer varlıklarımızla ilgili hassas bilgileri paylaşmamız veya bunların bu bilgilere erişimi kesinlikle söz konusu değildir" dedi.

New Yorker dergisi, Pakistanlıların Washington'a nükleer cephanelikleriyle ilgili "gerçeğe hemen hemen yakın bir görüş sunduklarını, bunun savaş başlıklarının sayısı, bazılarının yeri ile komuta kontrol sistemini içerdiğini" ileri sürmüştü.

Kendisinin Pakistan nükleer programının "genel koruyucusu" olduğunu belirten General Mecid, ABD'nin bildiğinin sadece "tahminlerden ibaret olduğunu ve bundan fazlasını bilmediğini" iddia etti.

ABD'nin İslamabad Büyükelçisi Anne Patterson da iddiaları reddetti ve "tümüyle yanlış olduklarını" söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı ise Pakistan'a nükleer tesislerin korunması konusunda sadece eğitim ve bazı ekipman sağladıklarını belirterek, "Pakistan'ın nükleer tesis ve malzemelerini koruma gücüne inandıklarını" açıkladı.

AA