Londra merkezli insan hakları grubu Ambargolular ve bazı sivil toplum örgütleri, Oram davasının İstinaf Mahkemesi'nde görüşülmeye başlanacağı 11 Kasım tarihinde Kıbrıs Rum lideri Demetris Hristofias'la görüşmeyi kabul eden İngiliz Başbakanı Gordon Brown'a tepki gösterdi. İngiliz Orams çiftinin bir Kıbrıslı Rum tarafından mahkemeye verildiği dava, yarın görüşülmeye başlanacak. Dava hem Kıbrıs hem de binlerce İngiliz vatandaşı için büyük önem taşıyor. Gruplar Başbakan'a gönderdikleri mektupta kendisinden Hristofias'la olan görüşmesini iptal etmesini talep ederek İngiliz Hükümetinin konuya daha hassas yaklaşmasını istemişlerdi.

Ambargolular Başkanı Fevzi Hüseyin konuyla ilgili açıklamasında, Başbakan Gordon Brown'un kendilerini hayal kırıklığına uğrattıklarını belirterek, " İngiliz Başbakanı Hristofias'la Orams davasının görüşülmeye başlanacağı gün bir araya gelmekle neye oynadığını düşünüyor? Bu Kıbrıs Rum tarafının siyasi müdahalesini getirdiği gibi yanlış mesaj da vermektedir. Kıbrıs Rum tarafının ikiyüzlülüğüne defalarca tanık olmaktayız."dedi.

Kıbrıslı Rum şikayetçi Meletis Apostolides daha önce kendisine ait olan ve 1974'te terk etmek zorunda bırakıldığı, Kuzey Kıbrıs'taki araziyi alarak inkişaf ettirdikleri için İngiliz çift hakkında dava açmıştı. Apostolides, Orams çiftinin evinin yıkılmasını ve bunun yanında kendisine tazminat verilmesini de talep ediyor.

Yurt Dışındaki Kıbrıslı Türkler Derneği (YDKTD/ATCA) İngiltere Başkanı Çetin Ramazan, "İngiliz Hükümeti ve AB çok iyi bilmeliler ki Kıbrıslı Türkler kenara çekilip insanların İngiltere ya da KKTC'deki evlerini talep etmelerine izin vermeyeceklerdir. Bu çatışma nedeniyle yeterince sıkıntı çektik ve haklarımız için mücadele etmeye hazırız. Eğer Sayın Brown ve diğer AB liderleri Kıbrıs'a yardım etmek istiyorlarsa o zaman iki taraftan birini tuttuklarını ima eden hareketlerden çekinmelidirler. Her iki taraf da acı çekmiştir, her iki tarafın hakları ve ihtiyaçları vardır ve Avrupa'nın da bunu fark etmesinin zamanı gelmiştir" diye konuştu.

Bu arada YDKTD, Ambargolular ve İngiliz Kıbrıslı Türk dernekleri 12 Kasım günü davanın görüşüleceği Yüksek Mahkeme girişinde hazır bulunacaklarını belirtti.

(CİHAN)