Berlin Duvarı'nın yıkılışının 20. yıl dönümü kutlamaları yüzbinlerce kişinin katıldığı törenler eşliğinde renkli görüntülere sahne oldu. Etkinlikler kapsamında bin parçadan oluşan sembolik duvar bir kez daha yıkılarak dünyaya ortak barış mesajları verildi.

Angela Merkel, Almanya Cumhurbaşkanı Horst Köhler, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, İngiltere Başbakanı Gordon Brown, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton olmak üzere yaklaşık 30 hükümet ve devlet başkanı 350 çocuk eşliğinde Berlin'in simgesi olan Brandenburg Kapısı'ndan doğudan batıya geçti.

Berlin Eyalet Başkanı Klaus Wowereit açılış konuşmasını bu duvarın yıkılmasını mümkün kılan insan hakları temsilcileri ve müttefik güçlerin temsilcilerini selamlayarak başladı.


Wowereit duvar kurbanlarını anarak, "Sizleri hiç bir zaman unutmayacağız. Bugün o günleri anarak temsili duvarları yeniden yıkacağız. Dünyanın değişik ülkelerinde hazırlanan bu duvar parçaları bugün domino gibi yıkılacak" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise Berlinlilere seslenerek, "O gün dünyadaki gözlerin Berlin'e çevrildiği gündü. Siz dünyayı değiştirdiniz. Almanlar ve Fransızlar geçen yüz yılda biz iki kez karşı karşıya geldi. Şimdi ise beraber olarak dünyadaki insanları, halkları, devletleri birbirinden ayıran duvarları yıkmak için işbirliği yapıyoruz. Biz kardeşiz, biz Berliniz" diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ise konuşmasına, "Bu gecede sizinle olmaktan sevinçliyim. Bölünmemiş, bir olan Berlin'de" diye başladı.

Medvedev, "Küresel ekonomik kriz ortamında bugün önemli. O duvar sadece bir ülkeyi değil, Avrupa'yı bölüyordu. Bu değişiklik Avrupa'da gelişmesini beraberinde getirdi. Demiz Perde kaldırılmıştı. SSCB ve DDR yok bugün. Ama o günlerde o ülkede yaşayan insanlar hala var. Hem Rusya'da ve Almanya'da insanlar değişiklik geçirdi. İnsanların birleşmesi lazım, ekonomik krizi ve terörü yenmek için" dedi.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown de Berlinlileri överek, "Tüm dünya sizinle gurur duyuyor. Siz dünyanın yarısına hakim olan bir sistemi çökerttiniz. Hürriyetin tadını alan bir milletten kimse hürriyetini elinden alamaz. Siz herkese inanması güç olan şeyi olabileceğini kanıtladınız. Berlin halkına teşekkür ederiz" diye seslendi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da Başkan Barack Obama'nın selamlarını ileterek başladığı konuşmasında "20 yıl önce dünya yeni sabaha merhaba demişti. 250 bin saatlik uçuş ile Berlin ayakta kalması, Danzig'deki işçi ayaklanması, Baltık ülkelerinin azmi, Prag'daki gelişmeler ve iki Almanya'daki insanların bir olmasını hiç bir zaman unutmayız. O gece Berlinlilerin hareketi yeni dünyanın doğmasına vesile oldu. Şimdi ise tüm insanların hür olması için işbirliği yapmalı, bir olmalıyız" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Barack Obama ise Berlin'e gönderdiği görüntülü mesajında bu gece orada bulunamadığı için üzüntülerini dile getirerek, insanların hürriyete inanmaları gerektiğine dikkat çekti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise "Bugün Almanya'nın şanslı günüydü. Bir halkı ve bir kıtayı ikiye bölen duvar 20 yıl önce yıkılmıştı. Benim için en mutlu günlerimden biriydi. İki dünyayı ikiye bölen duvar yıkılmış, soğuk savaş sona ermişti" diye konuştu.

Daha sonra domino şeklinde dizilen duvarların yıkılmasıyla başlayan kutlamalara yüz binlerce Almanın yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen binlerce kişi de iştirak etti.

Sembolik duvarları ilk itekleyenler ise Polonya'nın eski Cumhurbaşkanı Lech Walesa ve Macaristan'ın eski Başbakanı Miklos Nemeth oldu. Şenliklerin ardından Başbakan Merkel ve eşi dünya liderlerini akşam yemeğinde misafir etti.

20 yıl geçti

Doğu Berlin'den Batı Berlin'e geçmek isteyenleri engellemek için yapılan Berlin Duvarı'nın yıkılmasının üzerinden 20 yıl geçti. Demokratik Almanya Cumhuriyeti'nin, vatandaşlarının Batı Almanya'ya kaçmalarını önlemek için 13 Ağustos 1961 tarihinde Doğu ile Batı Berlin arasında kurdukları duvar 28 yıl ayakta kaldı.

Tarihe 'Utanç Duvarı' olarak geçen ve Batı Berlin'i bir ada gibi kuşatan duvar, 9 Kasım 1989'da Doğu Alman halkının kansız ayaklanması sonrasında yıkıldı.

3 Ekim 1990'daki, iki Almanya'nın birleşmesini hazırlayan bu olay, Berlin'de görkemli törenlerle anılıyor ve kutlanıyor.

Doğu ile Batı arasındaki fark sürüyor

Duvar yıkıldı ama yapılan tüm yatırımlara ve geliştirilen programlara rağmen, Almanya'nın doğusu ile batısı arasındaki derin farklılıklar sürüyor.

Son 20 yılda Doğu Almanya'nın altyapısı tamamen yenilendi, kentler elden geçirildi, konutlar yeniden inşa edildi veya tadilattan geçirildi. Ancak bu bölgede bulunan endüstri neredeyse tümüyle çöktü, sonucunda ise doğu eyaletlerinde işsizliğin batıdakine göre oranı yüzde 20 ile iki kat daha fazla oldu.

Demokratik Almanya Cumhuriyeti'nde işsizlik ve sosyal kesintiler gibi sorunları olmayan Doğulular, son yıllarda birleşmeye daha eleştirel bakmaya başladı. Anketlere göre, Doğu Almanların yüzde 24'ü Berlin Duvarı'nı geri istiyor.

200'den fazla kişi özgürlük arayışında öldü

'Utanç Duvarı' olarak da bilinen Berlin Duvarı, yaklaşık 45 kilometre uzunluğundaydı. Duvarı aşarak Doğu'dan Batı'ya kaçmak için yaklaşık 5 bin kişi teşebbüste bulundu.

Bu girişimlerden çoğu başarısızlıkla sonuçlanırken, 200'den fazla insan özgürlük arayışında hayatını kaybetti.

Duvar Batı Berlin'in tamamını çevreliyor, kenti Doğu Berlin'den ve Doğu Almanya'da soyutluyordu.

Duvar, Batı'yı doğudaki Sovyet bloğundan ayıran Demir Perde'nin en elle dokunur, gözle görünür parçasıydı. Duvarın 9 Kasım 1989'da yıkılmasıyla beraber, Doğu Almanya'daki komünist hükümet de devrildi.

Sonunda iki Almanya birleşti, Sovyetler Birliği dağıldı, Soğuk Savaş sona erdi.