Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, küresel ekonomik kriz ve grip salgınına rağmen, Türkiye'de turist sayısının ilk 9 ayda, geçen yıla göre artış gösterdiğini söyledi. Yılmaz, başkent Londra'da düzenlenen turizm sektörünün en büyük fuarlarından biri olan, bugün başlayan ve dört gün sürecek, "World Travel Market" (WTM) fuarına katıldı.

Fuarda, Müsteşar Yılmaz'ın yanı sıra, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Yiğit Alpogan, AK Parti Karaman milletvekili Mevlüt Akgün, AK Parti Kastamonu milletvekili Hasan Altan, DTP Muş milletvekili Nuri Yaman, Ankara Vali Yardımcısı Mümtaz Fahri Aykırı, İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, Kültür ve Turizm Bakanlığı Londra Müşaviri İrfan Önal, Müşavir Yardımcısı Ayşegül Gürgezoğlu, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Kurt ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı da yer aldı.

Dünyanın neredeyse her ülkesinin temsil edildiği Londra'daki Excel fuar alanında yapılan WTM'ye, Türkiye yaklaşık 730 metrekarelik bir alanda kurulan stantlarıyla katılıyor.

Türkiye'den daha çok Ege bölgesinden, Kapadokya, Antalya ve İstanbul'dan, 41 turizm sektörü temsilcisi, otel işletmecisi ve yerel yöneticinin katıldığı fuardaki stand alanını gezen Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, yetkililerle tek tek konuştu.
Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Alpogan'la beraber fuar alanını gezen Yılmaz, sektör temsilcilerinin isteklerini ve görüşlerini dinledi.

-"KRİZ TÜKETİCİ TERCİHLERİNİN DEĞİŞMESİNE NEDEN OLDU"-


Fuar alanını gezdikten sonra bir basın toplantısı düzenleyen Yılmaz, dünyadaki ekonomik durgunluk ve belirsizliğin, her sektörü olduğu gibi turizm sektörünü de etkilediği kaydetti.

Yaşanan krizin, tüketici tercihlerinde önemli değişikliklere neden olduğunu belirten Yılmaz, insanların daha yakın, kısa süreli ve ucuz yerleri tercih etmeye başladığını söyledi. Yılmaz, şöyle konuştu:

"Dünyadaki ekonomik krizin, turist davranışları üzerindeki etkisi hiç kuşkusuz, Türk turizmini de etkilemektedir. Ancak ülkemiz bu ortamda, fiyat kalite dengesi, hizmet anlayışı ve sunduğu ürün çeşitliliği açısından diğer ülkelere kıyasla avantajlı bir konumda bulunmaktadır."

Dünya Turizm Örgütünün raporuna göre, dünya turizminde ilk 7 ayda yüzde 7,4, Avrupa'da ise yüzde 8,8'lik bir daralma yaşandığını belirten Yılmaz, "Buna rağmen, İngiltere'den Türkiye'ye yönelik seyahatlerde ilk 9 ayda 2 milyon barajı aşılarak, yüzde 12'lik bir artış yaşanmıştır" dedi.

-"EN ZOR VE KÖTÜ DÖNEM GERİDE BIRAKILMIŞTIR"-

Küresel ekonomik krizin etkilerinin 2010'da azalacağını düşündüklerini belirten Yılmaz, en zor ve en kötü dönemin geride bırakıldığını söyledi. 2010 tanıtım kampanyasının bu çerçevede yürütüleceğini bildiren Yılmaz, "Türkiye'nin farklılıklarını ve avantajlarını ön plana çıkartan, hizmet kalitesini ve konukseverliğini vurgulayan, destinasyon odaklı tanıtım kampanyaları hazırlıyoruz" diye konuştu.

"Turizmin barışa açılan bir kapı olduğunu" da söyleyen Yılmaz, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

-"TÜRKİYE ADETA BİR İNCİ"-

Türkiye'nin turizm sektöründe nasıl bir fark yaratacağına ilişkin bir soru üzerine İsmet Yılmaz, "Biz Türkiye'deki potansiyelimiz yüzde 1'ini kullanarak, dünyada en fazla turist kabul eden ülkelerde, ilk 10 arasındayız" diye konuştu.

"Türkiye adeta bir inci, biz sadece incinin üzerindeki tozu almaya çalışıyoruz ki, inci kendini göstersin" diyen Yılmaz, turizmi sadece bir gelir kapısı olarak görmediklerini, Türkiye'nin ucuz destinasyon ülkesi olmadığını vurguladı.

Yılmaz standı ve fuarı gezerken Türk gazetecilere yaptığı kısa açıklamada da, "Ekonomik kriz ve grip salgınına rağmen, dünyada ilk 10'daki bütün ülkelerde turizm rakamları düşerken, Türkiye'de turist sayısının ilk 9 ayda, geçen yıla göre artış gösterdiğini" kaydetti.

Yılmaz ayrıca, turizmi çeşitlendirmeyi ve 12 aya yaymayı istediklerini sözlerine ekledi.

Birleşik Krallığın en büyük fuar organizasyonlarından biri olan ve bu yıl 30.'su düzenlenen WTM turizm fuarı, ITB Berlin ve MITT Moskova fuarıyla birlikte sektörün önde gelen üç fuarından biri olma özelliğini taşıyor.

AA