Utanç Duvarı 20 yıldır yok Almanya, Berlin Duvarı'nın yıkılışının 20. yıldönümünü başkentte görkemli etkinliklerle kutluyor.

Almanya’nın başkenti Berlin bu akşam Doğu Bloğu ile Batı’yı ayıran Berlin Duvarı’nın yıkılışının 20’nci yıldönümü kutlamaları çerçevesinde birbirinden ilginç etkinliklere sahne olacak. 13 Ağustos 1961’de inşasına başlanan Berlin Duvarı’nı temsil eden ve öğrenciler tarafından imal edilen 2,5 metre uzunluğundaki bin domino taşı düzenlenen törenle yıkılacak. 

Almanya’nın birliğini temsil edecek olan etkinliği on binlerce insanın izlemesi beklenirken, ilk taşı Polonya komünizmden kurtulduktan sonra Devlet Başkanı olan işçi kökenli efsanevi siyasetçi Leh Walesa’nın devireceği belirtildi. Kutlamalar tüm dünyadan gelecek olan devlet adamlarının zirvesine dönüşeceği ifade edilirken, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, SSCB’nin son lideri Mihail Gorbaçov, Rusya Devlet Başkanı Medvedev, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İngiltere Başbakanı Gordon Brown ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile çok sayıda lideri ağırlayacağı kaydedildi.

Berlin’e ilk kez 1984 yılında geldiğini belirten Almanyalı Türk Ali Bozkurt, “Merak ettiğim için duvara yakından baktım. Biraz daha yakınlaşırken bir Doğu Alman askeri hemen ateş etme pozisyonuna geçti. Hemen arkamdan sakın gitme diye bağırdılar. Bu benim için unutulmayacak bir anı oldu” dedi. O zamanlar hiç yanaşamadığı duvarın böldüğü Berlin’i şimdilerde özgürce dolaştığını vurgulayan Bozkurt, “Bu çok büyük bir olay. Daha öncelerde bu duvarın yıkılacağını ve trajedilerin sona ereceğini düşünemezdik bile” dedi. Almanya eski başbakanlardan Willy Brandt’ın duvarın ilk yıkıldığı günlerde tarihi bir konuşma yaptığını hatırlatan Bozkurt, “Brandt, ‘Herkes çılgınca eğlendi, ama ben eğlenemedim. O gece odama çekildim ve düşündüm Almanya acaba bu yükü kaldırabilir mi, diye. Brandt çok haklıydı” diye konuştu. 

New York’lu Marc Corner ise, bu akşam Berlin Duvarı’nın yıkılışının 20’nci yıldönümünün kutlanacağını ifade ederek, kutlamalar kapsamında hazırlanan domino taşlarının da yıkılacağını ve bu yıkımın 20 yıl önce Berlin Duvarı’nın yıkılışını temsil edeceğini ifade etti.

Almanlar Duvar’ı geri istiyor

Alman Stern Dergisi için yapılan kamuoyu araştırması, iki Almanya’nın birleştiği zamanlarda yaşanan coşkunun çok geride kaldığını gösteriyor.

Araştırma sonuçlarına göre 82 milyonluk ülkede, halkın yüzde 15’i, iki Almanya’nın ayrı olduğu zamanların daha iyi olduğunu düşünüyor. Bu oran batı Almanya’da yaşayanlar için yüzde 16 iken, doğuda yaşayanlar için yüzde 10 düzeyinde.

İHA