WBA Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonluğu unvan maçında Rus devi Nikolai Valuev, David Haye karşısında unvanını koruyamadı ve unvanı İngiliz boksöre kaptırdı.

 

Almanya'nın Nuremberg kentinde gerçekleştirilen Dünya WBA Ağır Sıklet Boks Şampiyonluğu unvan maçında David Haye, 12 raund üzerinden yapılan karşılaşma sonunda 116-112 sayı ile 2.13 metre boyundaki Rus boksör Nikolai Valuev'i yenerek unvanın yeni sahibi oldu.

36 yaşındaki Rus boksör Valuev, kariyerinde çıktığı 52 karşılaşmadan 34'ü nakavt olmak üzere 50'sini kazanıp, 1 maçı beraberlikle, 1 maçını ise kaybetmiş olarak ringe çıkarken, 29 yaşındaki Haye ise toplam 23 maçın 21'ini nakavt olmak üzere 22'sini kazanıp, 1 maçını da kaybetmiş olarak çıktı.

İngiliz vatandaşı olmasına rağmen şortunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) bayrağı taşıyan yeni şampiyon David Haye, son 3 yıldır antrenmanlarını Girne'de sürdürüyor.

HAYE'YE KKTC ŞORTUNU GİYDİRMEDİLER

Yaklaşık 15 bin kişinin canlı izlediği bu dev maçtan zaferle ayrılan David Haye, her maçında giydiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bayrağı olan şortunu bu maçta giyemedi.

KKTC'nin Girne şehrinin Ozanköy köyünde yaşayan ve antrenmanlarını burada sürdüren Haye, her fırsatta KKTC'yi ve Türk halkını çok sevdiğini dile getirdi.

Fakat yeni şampiyon, maça KKTC bayraklı şort ile çıkmaması için aldığı tehditler, baskılar ve maçın bu şekilde yapılamayacağının belirtilmesi üzerine şortunda sadece İngiliz bayrağı ile maça çıktı.