Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye'nin farklılıkları bir kenara bırakarak, ortak hedeflere odaklanmaları gerektiğini" söyledi.

 

Bağış, Atina'da yayımlanan Kathimerini gazetesindeki demecinde, Türkiye'nin AB perspektifi ile Türk-Yunan ilişkilerine ve Kıbrıs konusuna değindi.

"Avrupa'nın ihtiyaç duyduğu enerji kaynaklarının büyük bölümünün Türkiye'nin çevresinde bulunduğunu" belirten Bağış, "Türkiye'nin Avrupa'ya ihtiyacı olduğu kadar, Avrupa'nın da Türkiye'ye ihtiyacı var" dedi.

Bağış, "Türkiye'nin, bugün dünyanın en büyük 15. ve Avrupa'nın da 6. ekonomisi olduğunu" belirterek, "Türkiye ayrıca, Avrupa'nın en büyük 4. iş gücüne sahip. Avrupa'nın ihtiyacı olan enerji kaynaklarının yüzde 70'i Türkiye'nin ya kuzeyinde, ya güneyinde ya da doğusunda bulunmaktadır. Türkiye aynı zamanda, Avrupa'nın, kaçınmak istediği yasa dışı göçmenler, terör, uyuşturucu kaçakçılığı vb. gibi şeyler için de bir set oluşturmaktadır. Bizim Avrupa'ya ihtiyacımız olduğu kadar, Avrupa'nın da bize ihtiyacı var. Her iki taraf da yoğun çalışmalarla farklılıkları bir kenara itecek yapıcı yöntemler bulmalı ve ortak hedeflerimize odaklanmalıyız" diye konuştu.

Türk-Yunan İlişkileri

Türk-Yunan ilişkilerine değinen Bağış, "İki ülke arasındaki sorunların çözümü için cesur liderlere ihtiyaç olduğunu" ifade ederek, "Şimdi bunun tam zamanı olduğunu" belirtti.

"İki ülke başbakanlarının öncülüğünde oluşturulacak bir 'yüksek temas grubu' çerçevesinde Yunanistan ile Türkiye arasındaki sorunlara çözüm getirilebileceğini" belirten Bağış, "Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'ya gönderdiği mektupta da bu konuya değindiğini" söyledi.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, şunları kaydetti:

"Başbakan Erdoğan, Papandreu'ya üç sayfalık bir mektup gönderdi. Bu mektupta, Kıbrıs, yasa dışı göçmenler konusu, Türkiye'nin AB perspektifi ve azınlıklar meselesi gibi konulara açıkça değinmektedir. İki ülke başbakanlarının öncülüğünde yüksek düzeyde bir temas grubunun oluşturulması için Papandreu'ya çağrıda bulunuyor. Sorunları çözmek için iki cesur lidere ihtiyaç var."

Ege konusuna da değinen Bağış, "Bu konunun da Başbakan Erdoğan'ın önerdiği temas grubu ile oluşacak yeni mekanizmalar çerçevesinde bir araya gelecek yetkili bakanlar tarafından ele alınabileceğini" belirtti.

Bağış, "Ege'de askeri uçuşlar nedeniyle iki ülke arasında sıcak bir çatışma yaşanma olasılığı" ile ilgili soru üzerine, "Böyle bir olasılığın Türkiye'nin arzu ettiği bir şey olmadığını" söyledi.

Bağış, "Böyle bir şey olmamasını dilerim. Biz, iki ülke arasındaki ticaretin artmasını diliyoruz. Turizm ve kültürel konulardaki işbirliği gibi konuların gelişmesini diliyoruz. Ne kadar sık diyalog kurarsak ve yüksek düzeyde karşılıklı ziyaretler gerçekleştirirsek istenmeyen bir şeyin meydana gelme olasılığı da o kadar azalacaktır. Bu şekilde, konuların tartışılabileceği uygun platformlar oluşacak ve tüm bunlara bir son verebileceğiz" diye konuştu.

Heybeliada Ruhban okulunun açılmasıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Bağış, "Bu konuda bir açılım olmasının kendisini yakından ilgilendirdiğini" söyledi.

Bağış, "Bu konuda çalışmaya gayret edeceğiz. Çünkü Patrik Bartolomeos gibi, ki, bana oy verdiğini söyledi, Hristiyan Ortodoksların büyük bölümü benim bölgemde, İstanbul'da yaşıyor. Benden bir çözüm umuyorsa buna karşılık vermek durumundayım. Bunu yapabilmek için çareler arıyorum. Tabii ki, Yunanistan'da yaşayan Müslüman Türk cemaatinin de sorunları var. Onların da meseleleri var. Ancak hiçbir ülke, vatandaşlarının sorunlarını mütekabiliyet temelinde ele almamalıdır. İstanbul'daki Yunan Ortodoks Cemaatinin sorunları benim, Yunanistan'daki Türk Cemaatinin sorunları da Yunan siyasetçilerinindir" diye konuştu

Kıbrıs

Kıbrıs konusuna değinen Bağış, "Kıbrıs'ta, Aralık ayına kadar olumlu gelişmeler olmasını umut ettiğini" söyledi.

"Kıbrıs'ta, liderlerin çözüm konusunda bir anlaşmaya varmaları durumunda Türkiye'nin bunu destekleyeceğini" belirten Bağış, "Her şeyden önce, Aralık ayına kadar Kıbrıs'tan memnuniyet verici haberlerin geleceğini umut ediyoruz. Sanırım, adadaki iki lideri hepimiz desteklemeliyiz" dedi.

Bağış, Türkiye'nin, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'a olan desteğinin apaçık olduğunu, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın da Atina tarafından cesaretlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

"Talat'ın görevinin sona ereceği Nisan ayına kadar bir çözüm bulunmaması durumunda işlerin daha da zorlaşacağını" belirten Bağış, "Çünkü Kıbrıslı Türklerin yeni liderinin sorunu çözmekte onun kadar kararlı olup olmayacağını bilmiyoruz. İstek varsa çare bulunur" diye konuştu.

Türkiye'nin limanlarını Rum kesimine açma konusuyla ilgili soruyu yanıtlayan Bağış, "Avrupa Konseyi'nin, dönemin Yunan hükümetinin de onayıyla oy birliğiyle aldığı, Kıbrıslı Türklerin izolasyonlarına son verilmesini öngören 26 Nisan 2004 tarihli kararının uygulanması durumunda, Türkiye'nin limanlarını açmaması için bir neden kalmayacağını" belirtti.

AA