Ünlü ABD'li felsefeci Noam Chomsky, Türkiye'nin isterse bölgesinde "önemli bağımsız bir oyuncu" hale gelebileceğini belirtirken Türkiye'nin "ABD-İsrail tatbikatı"na katılmayı reddederek "bağımsız" bir biçimde hareket ettiğini söyledi.

 

Türkiye'nin bazı iç kararları alması gerektiğini de savunan Chomsky, Türkiye'nin Avrupalıların "çok ırkçı" olduğu için ki hiçbir zaman üyeliğe almayacağını kabul etmesini de istedi.

Noam Chomsky, Londra'da Şark ve Afrika Etüdleri Okulu'nda verdiği iki konferans sırasında Obama yönetimi döneminde Washigton'un dış politikasında fazla bir değişiklik beklenmemesi gerektiğini, Obama'nın Bush politikalarını sürdüreceğini söyleyen eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'nın büyük ölçüde haklı çıktığını savundu. The Seul Times gazetesince yansıtılan değerlendirmeler sırasında Chomsky, Türkiye de üzerinde durdu.

Türkiye'nin isterse bölgesinde "önemli bir bağımzız oyuncu" haline gelebileceğini söyleyen Chomsky, "Türkiye, bazı iç kararları almalı: yüzü Batı'ya dönerek Avrupa Birliğince kabul edilmeye çalışacak mı? yada da gerçekle yüzleşerek Avrupalıların o kadar ırkçı ki hiçbir zaman AB'ye katılmasına izin vermeyeceklerini kabul edecek mi?" dedi.

Avrupalıların, üyelik konusunda Türkiye'ye duvarı sürekli yükselttikleri ifade eden Chomsky, Türkiye'nin, aslında nüfusunun çok büyük bölümünün arzusunu dikkate alarak ABD'nin öncülüğündeki Irak işgaline katılmadığını, halbuki o dönemde İtalya ve İspanya Başbakanları Berlusconi ve Aznar'ın öncülüğündeki "Yeni Avrupa"nın ise, Başkan Bush'u izlemeyi tercih ettiğini belirtti.

Chomsky, bu açıdan Türkiye'nin, savaşa katılan devletlerden daha demokratik olduğunu ve ABD'yi öfkelendirdiğini kaydetti. Chomsky, "Türkiye de ABD-İsrail tatbikatına katılmayı reddederek bağımsız bir biçimde hareket ediyor" sözlerine ekledi.

ANKA