BM Genel Kurulu'nun, Güney Afrikalı Yahudi Yargıç Richard Goldstone tarafından hazırlanan rapora destek veren kararı, İsrail tarafından reddedildi. İsrail Dışişleri Bakanlığı, BM'deki oylamanın, kararın BM üyelerinin dürüst çoğunluğunca desteklenmediğini gösterdiğini öne sürdü.

Bakanlık açıklamasında, üye ülkelerden büyük bölümünün karşı çıktığı veya çekimser kaldığı oylamanın sonuçlarının ''BM üyelerinin dürüst çoğunluğunun karara destek vermediğini açıkça ortaya koyduğu'' savunuldu ve ''İsrail, gerçeklerle hiçbir şekilde bağdaşmayan BM kararını reddeder'' ifadesi kullanıldı.

Gazze'deki ''Dökme Kurşun'' operasyonu sırasında İsrail Savunma Kuvvetlerinin, ''bu karara yol açanların her birinden daha yüksek askeri ve ahlaki standartlara sahip olduğunu gösterdiği'' ifade edilen açıklamada, ''İsrail, diğer demokratik ülkeler gibi, kendini savunma hakkını koruyup, geçtiğimiz günlerde de gözlendiği gibi, uluslararası terörizm tehdidine karşı vatandaşlarının hayatını korumak için gerektiği şekilde davranmaya devam edecektir'' görüşüne yer verildi.

Karar, 114 ülkenin oylarıyla kabul edilmiş, oylamada, aralarında ABD, İsrail, Avustralya, Kanada, Almanya, Macaristan, İtalya, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Ukrayna gibi ülkelerin bulunduğu 18 ülke ''hayır'' derken, 44 ülke çekimser kalmıştı. Çekimser oy veren ülkeler arasında İngiltere, Fransa, Rusya, İsveç gibi ülkeler de yer alıyor.

AA