Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa'da ne kadar çok Türk girişimcisi faaliyet gösterir ve ne kadar çok sayıda insana istihdam sağlarsa, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecinin o denli kolaylaşacağını söyledi.

 

Almanya'nın başkenti Berlin'de, Almanya Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gençlik Kolu tarafından düzenlenen 1. Avrupa Genç Girişimciler Kongresi'nin nihai bildirisinin açıklandığı basın toplantısına katılan Bağış, Türkiye'nin bugün dünyanın 15., Avrupa'nın da 6. en büyük ekonomisi olmasının ardında, birçok kişinin "Anadolu Kaplanları" diye adlandırdığı KOBİ'lerin bulunduğunu söyledi.

"Türk ekonomisinin çok büyük bir boyutu bu Anadolu Kaplanları'nın sırtında yükselmiştir. Ama artık Avrupa Kaplanları'na ihtiyaç duymaktayız" diyen Bağış, Avrupa'da yaşayan genç Türk girişimcilerin Türkiye'nin yalnızca ulusal değil, aynı zamanda uluslararası boyutta da ekonomik bir güç haline gelmesinde önemli rol oynayacağını belirtti.

Almanya'daki Türk girişimcilerin ekonomiye katkısının yıllık 40 milyar Avro'luk bir bütçeyi oluşturduğuna ve 350 binden fazla kişiye istihdam sağladığına dikkat çeken Bağış, 2015 yılına kadar 1 milyondan fazla Avrupalının Türklerin sahibi olduğu işletmelerde istihdam edileceğini belirterek, "Bu belki de bizim en büyük gücümüz olacaktır" dedi.

Türkiye'nin genç bir nüfusu olduğuna işaret eden Bağış, "Türkiye'nin nüfusunun yarısından fazlası 30 yaşının altında. Ben de kabinenin en genç bakanı olarak bu genç girişimcileri kutluyorum. Onların gerçekten Avrupa'da artık yeni bir trend başlatacaklarına ve 'Avrupa Kaplanları' haline geleceklerine yürekten inanıyorum" diye konuştu.

Bu girişimcilik çabasının sadece Almanya'yla sınırlı kalmaması, Avrupa'ya yayılması gerektiğini de belirten Bağış, önümüzdeki yıl daha geniş kapsamlı bir toplantı yapılmasını ve bu hareketin bir Avrupa geleneği haline getirilmesini istedi.

"Ne kadar çok girişimcimiz olursa, Avrupa'da ne kadar çok kişiye istihdam sağlayabilirsek benim sorumluluğunu üstlendiğim Avrupa Birliği müzakerelerinde de Türkiye'nin işi o kadar kolaylaşacaktır" diyen Bağış, "Biz Avrupa'ya yük olmaya değil, Avrupa'nın yükünü almaya geliyoruz. Avrupa'nın yükünü almak işte bu tür projelerle gerçekleşir" şeklinde konuştu.

Toplantıda konuşan MÜSİAD Almanya Gençlik Kurulu Başkanı Cihan M. Aktürk de, yaklaşık 200 kişinin katılımı ile dün gerçekleştirilen "1. Avrupa Genç Girişimciler Kongresi" sonucunda yayımlanan Girişimciliğin Geliştirilmesi Deklarasyonu'nu açıkladı.

Deklarasyonda kongre kapsamında tartışılan konuların yer aldığını belirten Aktürk, Almanya'daki düşük girişimcilik oranları, sivil toplum kuruluşlarının girişimcilik konusundaki rolleri, yeni girişimcilere destek verilmesinin önemi, Almanya'daki Türk işverenlerin ekonomiye katkısı, göçmenlerin eğitim faaliyetlerine yeterli ölçüde katılmaması, vize konusunda yaşanan zorluklar, genç girişimcilerin finansmana erişimde karşılaştıkları sıkıntılar ve göçmenlere karşı hakim olan ön yargı gibi konuların kongre sırasında gündeme geldiğini belirtti.

Girişimcilerin önündeki idari ve bürokratik engellerin kaldırılması gerektiğini ifade eden Aktürk, işletmelerin faaliyete geçerken ihtiyaç duydukları donanım ve finansmanın sağlanmasının da önemli olduğunu kaydetti.

AA