KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, mülkiyet konusunda, geçmişe göre daha umutlu olduğunu ve tarafların eskiye göre birbirine daha yakın bir noktada bulunduğunu söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Talat, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristoftas'la görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığına dönüşünde yaptığı açıklamada, bugün mülkiyet konusunu ele almayı sürdürdüklerini, temsilcilerin kriterlere ilişkin çalışmalarını ele aldıklarını ve iyi bir çalışma yaptıklarını ifade etti.

Liderlerin temsilcilerinin gelecek hafta iki görüşme yapacağını ve bir sonraki liderler görüşmesine daha iyi bir hazırlık yapılacağını düşündüğünü anlatan Talat, özetle şunları söyledi:

''Mülkiyet en dikenli, en zor, en karmaşık konudur. Mülkiyetle ilgili umutlarımız, en azından benim, geçmişe göre ciddi şekilde artmıştır bu sayede. Ancak daha işin başındayız. Bildiğiniz pozisyonlar nedeniyle birbirimize çok uzaktık, ancak şimdi bu son çalışmayla birbirimize daha yakın bir noktadayız diyebilirim, bu tabi benim yorumumdur.''

Talat, bir soru üzerine, mülkiyette kriterleri hazırlayacak ilk çalışmaları yaptıklarını ve dikkat edilecek prensipler üzerinde durduklarını belirterek, ''Ortak noktalara varabileceğimiz gibi bir izlenim var. Bu önemli bir şey diye düşünüyorum, özellikle en uzak olduğumuz konu olduğu için'' dedi.

Domuz Gribi Aşısı

Cumhurbaşkanı Talat, mecliste temsil edilen siyasi parti liderlerinin domuz gribi aşısına sıcak bakmadıkları ve kendisinin domuz gribi aşısı olup olmayacağıyla ilgili bir soru üzerine, aşıdan korkmadığını ve aşı olabileceğini söyledi.

Bir hafta kadar önce normal grip aşısı olduğunu anımsatan Talat, üzerinden bir ay geçmesi gerektiğini, şimdi istese de domuz gribi aşısı olamayacağını belirtti.

Aşıda, öncelikli olanların değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Talat, siyasi liderlere aşı yapıldığında aşıların eksilmeyeceğini, vatandaşa, aşının işe yaradığını ve iyi bir şey olduğunu göstermek gerektiğini söyledi.

AA