İspanyol hükümetinin AB ile ilişkilerden sorumlu devlet sekreteri Diego Lopez Garrido, 2010'un ilk yarısında üstlenecekleri AB dönem başkanlığı sırasında Türkiye ile müzakerelerde yeni fasıllar açacaklarını söyledi.

 

İspanya'nın başkenti Madrid'de Avrupa Çalışmalar Enstitüsü (CEU), Real Elcano Enstitüsü ve Alternativas Vakfı'nın işbirliği ile düzenlenen "İspanya'nın AB dönem başkanlığındaki yol haritası" başlıklı konferansta konuşan Garrido, Türkiye'nin AB ile üyelik müzakereleri konusuna da değindi. Son dönemlerde Almanya ve Fransa'nın Türkiye'nin AB'ye üyeliğine yönelik karşıtlığının ön plana çıktığını belirten Garrido, "Bu önemli bir konu, ancak Türkiye'nin AB'ye tam üyelik müzakereleri tescil edilmiş bir konudur. Türkiye Avrupalıdır. İspanya, AB dönem başkanlığı süresince Türkiye ile müzakerelerde yeni fasıllar açmaktan yanadır. Ama aynı zamanda Türkiye de Kopenhag kriterleri gibi üzerine düşenleri yerine getirmelidir" şeklinde konuştu.

İspanya'nın AB dönem başkanlığının Lizbon Antlaşması'nın yürürlüğe girip yeni kurumların işlerlik kazanacağı bir döneme denk geleceğini vurgulayan Garrido, ekonomik krize karşı mücadelede yeni finans sisteminin kabul edilmesi, iklim değişikliğine karşı mücadele, enerji ve göç meseleleri ile AB-ABD, AB-Latin Amerika veya AB'nin Rusya, Japonya, Kanada, Fas gibi ülkelerle yapacağı ikili zirvelerin öncelikli konular olacağını kaydetti.

Garrido ayrıca merkezi Barcelona seçilen "Akdeniz için Birlik" projesinin ilk toplantısının, büyük olasılıkla haziran ayında yine bu kentte düzenleneceğini duyurdu.

AA