Yüzyılın en büyük deneyi olarak kabul edilen Büyük Patlama ortamının yaratılacağı Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (BHÇ), bir kuşun düşürdüğü sanılan ekmek parçası yüzünden yine devre dışı kaldı.

 

İsviçre'nin Cenevre kenti yakınlarında yerin yaklaşık 200 metre altında ve 27 kilometre uzunluğundaki tünelde bulunan BHÇ, tünel kısmı dışındaki akım çubuğuna bir parça ekmek düşmesi üzerine giderek ısınmaya başladı ve büyük bir arızaya yol açmaması için tamamen kapatıldı.

İsviçre kontrol merkezinde çalışan Dr Mike Lamont, bilimsel The Register dergisine yaptığı açıklamada, bu sırada çarpıştırıcının operasyonel olmadığını, bir yıl önce meydana gelen büyük arıza gibi bir soruna yol açmaması için bütün sistemin durdurulduğunu anlattı.

14 milyar yıl önce evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama ortamını yaratmayı amaçlayan 10 milyar dolar değerindeki Hadron Çarpıştırıcısı geçen yıl çalıştırıldığında mıknatıslarından birisinin arızalanmasının helyum sızıntısına yol açması yüzünden durdurulmuştu.

AA