Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın Atina ziyareti ve iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönem açılması yönündeki açıklamaları, Yunan basını tarafından, ''Ankara'nın Atina ile tüm konularda kapsamlı diyalog istediği'' şeklinde değerlendirildi.

Yunan basın yayın organları, Atina'daki Uluslararası Karadeniz Etüdleri Merkezi'nde ''Türkiye'nin üyeliği: Daha güçlü AB'' başlıklı bir konferans vermek üzere başkentte bulunan Egemen Bağış'ın, konferans öncesindeki temaslarında, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların başbakanların yanı sıra bakanlar düzeyinde de ele alınması önerisini gündeme getirdiğini, Atina'nın ise ''ihtiyatlı'' bir tavır sergilediği görüşünde birleştiler.

Atina'da yayımlanan Kathimerini gazetesi, ''(Başbakan Recep) Tayyip Erdoğan tüm konularda kapsamlı diyalog istiyor'' başlıklı haberinde, Başbakan Erdoğan'ın Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'ya gönderdiği mektupla Ankara'nın bu yöndeki talebinin iletildiğini yazdı.

Bakan Bağış'ın Papandreu ile görüşmesinde, mektup aracılığıyla iki ülke arasında Kıbrıs, azınlıklar, Ege, kaçak göçmenler ve Türkiye'nin AB süreci konularını ele alacak ortak işbirliği kurulunun oluşturulması önerisinde bulunduğunu kaydeden Kathimerini, mektubun değerlendirmeye alınacağını ve Papandreu tarafından önümüzdeki günlerde yanıtlanmasının beklendiğini belirtti.

''Erdoğan'ın Atina ziyareti gündemde'' başlığını kullanan To Vima gazetesi, aralık ayındaki AB zirvesinden önce Ankara'nın ''diplomatik atakta'' bulunduğunu yazdı.

Gazete, Ege'de direkt diyalog, Kıbrıs, azınlıklar ve Türkiye'nin AB perspektifi, üst düzey ortak işbirliği kurulunun oluşturulması ve Başbakan Erdoğan'ın Atina ziyareti konularının söz konusu ''diplomatik atağın'' 3 maddesi olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Bağış'ın dün verdiği konferansa da değinen To Vima, Türk bakanın Türkiye'nin reformlar ve demokratikleşme yönünde kaydettiği ilerlemeyi anlattığını, Ankara'nın değişmez tutum ve taleplerinden ise geri adım atmadığını kaydetti.

Apoyevmatini gazetesi, Bakan Bağış'ın, Papandreu'nun İstanbul ziyareti ve Başbakan Erdoğan'ın Yunanlı karşıtına gönderdiği mektup sonrasında ''Türkiye ile Yunanistan arasında bir Yüksek Düzey İşbirliği Konseyi kurulması'' önerisinin gündeme geldiğini yazdı.

Gazete, söz konusu gelişmelere paralel olarak, Türk-Yunan ilişkileri, Türkiye-AB ilişkileri ve Kıbrıs konularında, Atina, Lefkoşa, İstanbul ve Brüksel'de yetkililerin sürekli temaslarıyla diplomaside ''sıcaklığın arttığı'' yorumunu yaptı.

Öte yandan, ''Türkler zorluyor'' başlığını kullanan Ethnos gazetesi, ''Ankara'nın AB Aralık zirvesi öncesinde kendi gündemini zorla empoze etmeye çalıştığını'' yazdı.
Türkiye'nin Türk-Yunan ilişkilerinde hareketliliği büyüterek göstermeye ve bu çerçevede aralık zirvesi öncesinde olumlu davranışlar sergilediğinin garantisini vermeye çalıştığını savunan gazete, Bakan Bağış'ın Başbakan Erdoğan'ın mektubunun ana hatlarını açıklayarak, bunları, ''Türk tarafının Kıbrıs hakkındaki tezleri, Ege, azınlıklar, kaçak göç ve Türkiye'nin AB süreci'' şeklinde sıraladığını kaydetti.

Ethnos, Bakan Bağış'ın Türk gazetecilere yaptığı açılamaya göre Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Avrupa Güvenlik Konseyi toplantısı için 1-2 Aralıkta yapacağı Atina ziyaretinde iki ülke başbakanlarının bir araya gelmeleri konusunda çalışmalarda bulunulacağını belirtti.

Gazete, Bakan Bağış'ın verdiği konferansa ilişkin haberinde ise Türk bakanın konuşmasında ''kışkırtıcı'' bir tavır takınarak, herkesi Türkiye'yi geçmişi hakkında suçlamamaya davet ettiğini ve ülkesini yalnız bölgesel değil dünya gücü olarak tanımladığını belirtti.

Ta Nea gazetesi, ''Türkler sırt sıvazlıyor'' başlıklı haberinde, Başbakan Erdoğan'ın mektubundan sonra Ankara'nın AB zirvesi öncesinde yakınlaşma girişimlerini sürdürdüğünü, Bakan Bağış'ın Türk-Yunan işbirliği için öneri sunduğunu yazdı.

Gazete, Başbakan Erdoğan'ın ise AB zirvesinin tarihi olan 14 aralık öncesinde Atina'yı ziyaret etmesinin muhtemel olduğunu kaydetti.
Ta Nea, bir aydan kısa bir süre içinde Türkiye'nin AB sürecinin kritik bir sınavdan geçeceğini vurguladığı haberinde, nitekim Ankara protokolünün uygulanmadığını, Kıbrıs Rum kesimine limanların açılmadığını yazdı.

Gazete, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Dimitris Druças'ın Bakan Bağış ile temaslarında ''Türkiye'nin AB'ye karşı olan sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini'' net bir şekilde ifade ettiğini de vurguladı.

Elefterotipiya gazetesi ise Yunan hükümetinin Türk-Yunan ilişkilerinin iyileşmesini arzuladığını, bu çerçevede Başbakan Erdoğan'ın gönderdiği mektuba olumlu yaklaştığını yazdı.

Gazete, Atina'nın bu yaklaşımına rağmen, AB zirvesinde Türkiye'nin tarafsız biçimde değerlendireceğini belirtti.

Bakan Bağış'ın verdiği konferansta ''Büyük Türkiye propagandası'' yaptığını kaydeden Elefterotipiya, ''Türkiye'nin demokratikleşme yolundaki ilerleyişinden övgüyle bahseden bakanın, Ankara'nın Türk-Yunan ilişkilerinin iyileşmesi isteğini de dile getirdiğini'' kaydetti.

AA