Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile olumlu ve yapıcı bir görüşme yaptıklarını söyledi.

Uluslararası Karadeniz Etütleri Merkezi'nde bir konferans vermek ve siyasi temaslarda bulunmak üzere bu sabah Atina'ya gelen Bağış, AA muhabirine görüşmelerine ilişkin demeç verdi.

"Sayın Papandreu'ya Başbakanımızın selamlarını getirdim ve onun da selamlarını götürüyorum" diyen Bağış, "Görüşmede, iki yapıcı başbakanın bir araya gelmesinin zamanlamasının önemli olduğu değerlendirmesini yaptık. Sayın Başbakanımızın sayın Papandreu'ya gönderdiği mektupta gündeme gelen konular, Kıbrıs, yasa dışı göçle mücadele, azınlık meseleleri, Türkiye'nin AB üyeliği süreci konularında yapıcı bir görüşme yaptık. Kendisi de en kısa zamanda sayın Başbakanımıza cevabi mektubunu göndereceği bilgisini benimle paylaştı" diye konuştu.

Papandreu ile görüşmesinin ardından Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitris Druças ile çalışma yemeğinde bir araya geldiklerini kaydeden Bağış, Druças ile görüşmelerinde, Başbakan Papandreu ile ele aldıkları konuları daha detaylı değerlendirme fırsatı bulduklarını belirtti.

Eski Dışişleri Bakanı ve anamuhalefet partisi Yeni Demokrasi'nin genel başkan adayı Dora Bakoyanni ile yaptıkları görüşme hakkında da bilgi veren Bağış, bu görüşmenin de son derece olumlu ve yapıcı geçtiğini söyledi.

"Ümit ediyoruz ki, bu ziyaretler ve aralık başında Dışişleri Bakanımızın yapacağı ziyaret, daha sonra Sayın Başbakanımızın yapacağı ziyaret çerçevesi için önemli adımları teşkil edecektir" diyen Bağış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretine ilişkin henüz kesin tarih olmadığını da belirtti.

Bu akşam Uluslararası Karadeniz Etütleri Merkezi'nde, "Türkiye'nin Üyeliği ve Daha Güçlü Bir AB" başlıklı konferans verecek olan Bağış, ikili temasları çerçevesinde, Papandreu, Bakoyanni ve Druças'ın yanı sıra PASOK Uluslararası İlişkiler Sekreteri Paulina Lampsa, Papandreu'nun dış politika danışmanlarından Büyükelçi Aleks Rondos ve Uluslararası Karadeniz Etütleri Merkezi'nde araştırmacı olarak görev yapan Eleni Fotiu ile de bir araya geldi.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, yarın sabah Türkiye'nin Atina Büyükelçiliğinde Türk gazetecilerle sabah kahvaltısında bir araya geldikten sonra Atina'dan ayrılarak Almanya'ya hareket edecek.

AA

Fotoğraflar: AA