İngiltere Dışişleri Bakanı Miliband, Kıbrıs’ta bir “fırsat penceresi”ni gördüklerini belirterek, “Sayın Yunanistan Başbakanı ve Türkiye Başbakanı, ciddi anlamla bu sürece destek sağlamalı, bunun, sürecin ilerlemesi için gerekli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu. Miliband, “Ankara Protokolü masa üzerinde durmaktadır” diyerek Ankara’nın bu konuda adım atması beklentisini ortaya koydu.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, Kıbrıs’ta bir “fırsat penceresi”ni gördüklerini belirterek, “Sayın Yunanistan Başbakanı ve Türkiye Başbakanı, ciddi anlamla bu sürece destek sağlamalı, bunun, sürecin ilerlemesi için gerekli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Ankara’yı ziyaret eden İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband ile Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin AB süreci, Afganistan gibi bölgesel sorunlar ve Kıbrıs’taki müzakere sürecinin ele alındığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısını düzenledi.

David Miliband, dördüncü defa Türkiye’yi ziyaret ettiğini belirterek, Davutoğlu ile “çok verimli” görüşmeler yaptıklarını söyledi. Miliband, “AB yolundaki Türkiye’yi destekliyoruz. Türkiye, Avrupa’ya aittir” ifadelerini de kullandı.

Kıbrıs’ta bir “fırsat penceresi”ni gördüklerini de ifade eden Miliband, “Sayın Yunanistan Başbakanı ve Türkiye Başbakanı, ciddi anlamla bu sürece destek sağlamalı, bunun sürecin ilerlemesi için gerekli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“ANKARA PROTOKOLÜ MASA ÜZERİNDE DURUYOR”

İngiltere Dışişleri Bakanı Miliband, Kıbrıs’taki iki liderinin desteğe ihtiyaçlarının olduğunu da kaydetti. Miliband, bir sorunun karşısında Türk limanlarının Rumlara açılmasına ilişkin “Ankara Protokolü masa üzerinde durmaktadır” dedi ve bir sürecin söz konusu olduğunu vurguladı.

Kıbrıs konusundaki ilerlemenin taşıdığı büyük önemin altını çizerken bu sürecin sadece ada için değil, AB-Türkiye ve AB-NATO ilişkileri için de çok önemli olduğunu ifade eden Miliband, Ankara ile ilişkilerde engellerin Aralık ayında kaldırılması gerektiğini söyledi.

David Miliband, bir sorunun karşısında “Türkiye’nin ciddi anlamla küresel bir aktör” olduğunu belirttiği basın toplantısında, Afganistan’da İngiltere ve Türkiye’nin ciddi ortak çalışmalar yaptığını da söyledi.

“ÇEVRE BAŞLIĞINDA SIKINTI BEKLEMİYORUZ"

Bu arada, bir gazetecinin AB üyesi bir ülkenin, “Çevre” başlığının açılmasını veto ettiği yönündeki soru üzerine Miliband, “çevre” konusunun ertelenmediğini, AB Dönem Başkanı İsveç’in bu konuya ilişkin hassasiyetini ifade ettiğini belirtti.

“Avrupa Konseyi Türkiye’ye önemli sözler verdi, katılım süreci ile ilgili olarak ve sürecin takip edilmesinin önemli olduğunu düşünüyorum” diyen Miliband, AB’nin sözlerine sadık kalması gerektiğini vurguladı.

Ahmet Davutoğlu ise, yürüyen bir süreç varken herhangi olumsuz bir izlemin edinilmesinin doğru olmadığını vurguladı. Davutoğlu şunları söyledi:

“Biz şimdiye kadar her zaman Avrupa Birliği ile ilgili süreçte kararlı bir tutum sergiledik. Bütün fasıllarda üzerimize düşeni yapmaya yoğunlaştık. Çevre faslı ile ilgili bundan 6-7 ay önce konuşulduğunda tamamlanması çok güç bir fasıl gibi yansıtılıyordu, büyük bir müktesebat içerdiği için. Ama Türkiye o kadar azimli ve kararlı davrandı ki çevre faslını açılacak hale getirdi. Biz bu konuda hem, İsveç Dönem Başkanı’na güveniyoruz, hem de Komisyona güveniyoruz hem de yaptığımız hazırlıklardan eminiz. Bu konuda bir sıkıntı ile karşılaşacağımızı düşünmüyoruz.”

(ANKA)