Eski Yugoslavya için kurulan uluslararası savaş suçları mahkemesi, eski Bosnalı Sırp lideri Radovan Karaciç'e avukat atadı. Yargıçlar, mahkemeden savunma için zaman talep eden Karaciç'e avukat atandığını ve duruşmanın yeni atanan avukatın hazırlanabilmesi amacıyla Mart 2010'a ertelendiğini açıkladı.

Radovan Karaciç, 1995'te suçlanmasına ve 14 aydır tutuklu bulunmasına rağmen savunmasını hazırlayacak yeterli zamanı olmadığını ileri sürerek, 26 Ekimde başlayan mahkemeyi boykot etmiş, ilk olarak salı günkü duruşmaya katılmıştı.

Hakimler Karaciç'i, boykotunu sürdürmesi halinde kendisine avukat atayacakları yolunda uyarmıştı.

Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin eski Devlet Başkanı Karaciç, halen yakalanmayan General Ratko Mladiç ile birlikte, 1992-1995 arasındaki iç savaşta Saraybosna kuşatmasında 14 bin insanın ölümü ve Srebreniça'da bazıları 20 yaşın altında 8 bin Boşnak erkeğinin katledilmesinden sorumlu tutuluyor.

Biri Srebrenitsa olmak üzere, ikisi soykırım, toplam 11 ayrı savaş suçu ve insanlığa karşı suçla itham edilen Karaciç'in, suçlu bulunması halinde müebbet hapse mahkum edilmesi bekleniyor.

AA