Yedioth Ahronot tarafından yayımlanan bir yorumda Yahudi devletinin egemenlikten kaynaklanan haklardan vazgeçtiği eleştirisi yapılırken “Türkiye, porselen dükkanında bir boğa gibi davranıyor ve İsrail karşıtı sloganlarını atıyor” denildi. Yorumda “Türkler, İsrail’in dövülen eş rolüne razı olduğunu öğrendi” ifadesi de kullanıldı.

Gazze Operasyonuna ilişkin Goldstone raporu ve Türkiye ile yaşanan sorunların, Yahudi devletinin egemenlik ile ilgili korkularının gözlerin önüne serdiği öne sürüldü. Yedioth Ahronot gazetesince yayımlanan bir yorumda Türkiye, “porselen dükkanında boğa”ya benzetilirken “Türkler, İsrail’in dövülen eş rolüne razı olduğunu öğrendi” denildi.

Yedioth Ahronot’un internet sitesinde yer verilen “Goldstone, Türkiye ve diğerleri, Yahudi egemenliği ile ilgili korkularımızı gözlerin önüne seriyor” başlıklı yorumda İsrail’de adeta “egemenlik sonrası” bir dönem yaşandığı eleştirisi yapıldı.


Türkiye ile yaşanan sorunlar, Harem-i Şerif sorunu, Ekim 2000’deki protestolar ve Goldstone raporu gibi örneklerin verildiği yorumda “Türkiye, porselen dükkanında bir boğa gibi davranıyor ve İsrail karşıtı sloganları atıyor, ve biz ise, bunun geçmesini bekleyerek yanıt veriyoruz” görüşü dile getirildi.

İsrail’in şiddetle karşı çıktığı Goldstone raporunun sonucunda bir araştırma komisyonunun kurulabileceğine işaret edildiği yorumda İsrail’in tutumunu gözden geçirmemesi halinde sorunların büyüyeceği de savunularak şöyle devam edildi:

“Türkler, İsrail’in dövülen eş rolüne razı olduğunu öğrendi. İslamcı Hareket’in kuzey şubesi isyancı eğilimleri daha ileriye götürecek. Ekim ayaklanmalarında öldürenlerin akrabalarına önerilen tazminat, üst düzey İsrailli yetkililer aleyhinde uluslararası davalara yol açacak. Son olarak da Gazze operasyonuna ilişkin yurt içindeki soruşturma, hala İsrail’i destekleyen uluslararası azınlığın, bize karşı getirilen suçlamalarda doğruluk payın olduğunu kabul etmesine neden olacak.

Hiç kimse, bizim siyasi kibarlığımız veya benzer durumlarda çok daha sert önlemleri alan başka devletlere kıyasla esnek ilkelerimizi takdir etmeyecek.”

(ANKA)