Egemen Bağış, "İngiltere, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye'nin AB müzakerelerine destek vermeye devam edecek. Bu konuda kendisinden bir kez daha teyit almaktan son derece mutlu olduk' dedi.

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İngiltere'nin, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye'nin AB müzakerelerine destek vermeye devam edeceğini söyledi.

Bağış, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde, İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband ile bir araya geldi.

Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından Miliband ile gazetecilere açıklama yapan Bağış, görüşmede ağırlıklı olarak Türkiye ile AB müzakere sürecini değerlendirdiklerini belirtti.

Bağış, 'İngiltere, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye'nin AB müzakerelerine destek vermeye devam edecek. Bu konuda kendisinden bir kez daha teyit almaktan son derece mutlu olduk' diye konuştu.

Ufak tefek sorunlar olduğunu ve görüşmede bunların çözümü için fikir alışverişinde bulunduklarını anlatan Bağış, görüşmede Atina'ya yapacağı ziyaretin de gündeme geldiğini kaydetti.

Ziyarette Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile görüşeceğini belirten Bağış, Miliband'ın, bu ziyaretin, başta Kıbrıs meselesi olmak üzere Türk-Yunan ilişkileri için önemli bir süreç başlatacağına olan inancını vurguladığını bildirdi.

Bağış, görüşmede Miliband'ın, gelecek dönem açmayı düşündükleri fasıllarla ilgili de İngiltere'nin desteğinin devam edeceğini bir kez daha teyit ettiğini söyledi.

KONUK BAKAN MILIBAND

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband da yarın Ankara'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geleceğini belirterek, Türk Hükümeti'nin AB yolculuğu hakkındaki kararlılığının ikili ilişkilerde İngiltere Hükümeti için önemli olduğunu vurguladı.

Görüşmede Bağış'a, Türkiye'nin AB müzakerelerine İngiltere'nin devam eden güçlü desteğini belirttiğini söyleyen Miliband, 'Şüphesi olan birçok insan var biliyorum. İngiltere ve Avrupa'daki gözlemlerim, sözümüze sadık kalacağımız yönünde. Türkiye'nin üyeliğinin Türkiye ve Avrupa açısından yararlarını görüyoruz' diye konuştu.

Toplantıda, Türkiye'de gerçekleştirilen reform programına destek ve takdirini dile getirdiğini ifade eden Miliband, Mayıs'taki son ziyaretinden bu yana reform sürecinde önemli adımlar atıldığını belirtti.

Görüşmede Kıbrıs konusunun da gündeme geldiğini söyleyen Miliband, Kıbrıs'ta çözüm için süregelen görüşmelerin önemli bir seviyede olduğunu, liderlere maksimum destek verilmesini istediklerini kaydetti.

Miliband, iki taraf arasında sorunların çözümünü ileri götürmek için bundan daha iyi bir zaman olamayacağını dile getirdi.

Türkiye-İngiltere ilişkilerinin de karşılıklı saygı ve çıkarlara, paylaşılan önemli değerlere dayandığını ifade eden Miliband, iki ülkenin geleceği için bir araya gelinip birlikte çalışılması gerektiğini belirtti.

SORULAR

Bir gazetecinin, Afganistan'da 5 İngiliz askerinin öldürülmesiyle ilgili sorusu üzerine Miliband, bunun öncelikle insani bir durum olduğunu söyledi. İkinci olarak, Afgan halkının Taliban'lı günlere geri dönmek istemediğini kaydeden Miliband, küresel terörle mücadelede Afgan güvenlik güçlerine destek vermekle önemli bir görev yürüttüklerini belirtti.

Miliband, ulusal bütünlüğün korunması, rüşvet ve diğer konularla mücadelede yeni Afgan Hükümeti'nin de çok önemli politik sorumlulukları olduğunu söyledi.

David Miliband, yeni hükümetin Afgan halkına ve uluslararası kamuoyuna güven vermesi gerektiğini kaydetti.

Her iki bakana, Türkiye'de domuz gribi aşısıyla ilgili yaşanan fikir ayrılıkları hatırlatılarak, görüşleri ve Avrupa'daki durum soruldu.

Miliband, İngiltere'de de bu konuda fikir ayrılıkları olduğunu ifade ederek, konunun uzmanları tarafından programlandığını, bir politikacı olarak görüş bildirmesinin doğru olmayacağını söyledi.

Egemen Bağış ise bunun, bireylerin kendi tercihlerine bırakılması gereken bir konu olduğunu belirterek, 'Bireylerin kendi kararlarını kendilerinin vermesi gerektiğine inanıyorum' dedi.

AA

Fotoğraflar: AA