Fransa, Suriye ile İsrail Arasındaki Barış Görüşmelerinde Türkiye'nin Yerine Rol Almaya Çalışıyor. Suriye merkezli Cham Press haber sitesi, Fransa'nın, Suriye ile İsrail arasındaki barış görüşmelerinde Türkiye'nin yerine ya da Türkiye ile birlikte rol almaya çalıştığını duyurdu. Filistin'de yayınlanan El Manar gazetesine dayandırılan haberde İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun ABD'ye gerçekleştirdiği ziyaret dönüşünde Fransa'ya gideceğini belirtildi. Haberde Netanyahu'nun Paris ziyaretinde ikili ilişkileri iyi olan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile bir araya geleceği ve Fransa'nın barış görüşmelerindeki rolünün ele alacağını kaydedildi.

Netanyahu'nun Paris ziyaretinde Sarkozy'yle Fransa ile İsrail arasındaki ikili ilişkiler, İran konusu ile Filistin ile İsrail arasındaki sorunların ele alınacağını aktarılarak, ziyarette ayrıca Türkiye'nin arabuluculuğuyla gerçekleştirilen İsrail ile Suriye arasındaki dolaylı barış görüşmelerin de görüşüleceği belirtildi. Haberde, İsrailli diplomatik kaynaklarının, "Tel Aviv yönetimi, Fransa'nın Türkiye'nin aracılığı ile gerçekleştirilen İsrail ile Suriye arasındaki dolaylı görüşmeleri katılmasını veya Türkiye'nin yerine rol olmasını uzak bir ihtimal olarak görmemekle birlikte böyle bir fikri de reddetmiyor." görüşüne yer verildi.

Aynı kaynaklar, Suriye ile İsrail arasındaki barış görüşmelerinde aracı olmak için İsrail'e bir çok tekliflerin geldiğini belirtiyor. Bu ülkeler arasında Avrupa Birliği Başkanlığını devralacak olan İspanya'nın böyle bir teklif götürdüğü; ancak Tel Aviv yönetiminin Avrupa ülkeleri arasında en çok Fransa'nın rolüne sıcak baktığını bildiriliyor. Buna ek olarak da Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ile Netanyahu arasındaki yakın ilişki örnek gösteriliyor.

(CİHAN)