Fransa'da 2008'de yapılan yerel seçimde aday olan Baskın Oran'ın kızı Sırma Oran Martz'a, "ya soykırımı kabul et ya da adaylıktan çekil" baskısı yapıldı. Fransa'nın Lyon kenti Villeurbanne kasabasında 2008 yerel seçimlerinde Sosyalist ve Yeşillerin meclis üyeliği için aday gösterdiği, ancak 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını tanımadığı için adaylıktan çekilmeye zorlanan Sırma Oran Martz'ın açtığı dava Lyon mahkemesinde görüldü.

AYRIMCILIK DAVASI AÇTI

Hürriyet'in haberine göre, tarafların görüşlerini dinleyen mahkeme, kararını 5 Ocak 2010 tarihinde verecek. Sırma Oran Martz, Ermeni iddialarını kabul etmediği için adaylığının engellenmesini sağlayan Villeurbanne'ın Sosyalist Belediye Başkanı Jean Paul Bret hakkında “ayırımcılık” suçlamasıyla dava açmıştı.

Oran Martz, “Tek isteğim Fransız adaletinin bana yapılan siyasi ayrımcılığı tanıması. Nasıl Hrant Dink, bir Türk vatandaşı olarak Türkiye'de hep birlikte yaşamayı savunduysa ben de Fransız vatandaşı olarak birliktelik içinde Fransa'da yaşamak istiyorum” dedi.

Oran Martz, “Fransa'daki demokrat Ermeniler, Taşnak Partisi'ne üye Ermenilerin, tüm Ermenileri temsil etmediğini artık anlamalı” diye konuştu.

2008 yılında düzenlenen yerel seçimlerden önce kendisine yapılan uygulamayı Fransız Ayırımcılık ve Eşitsizlikle Mücadele Kuruluşuna (HALDE) başvurarak protesto eden Martz, “Türk kökenlilere yaşama, düşünme, bir yerlere gelme hakkı tanınmıyor. Bizden uyum sağlamamızı isterken, bizleri uyumsuzluğa itiyorlar” diyerek tepkisini dile getirmişti.

RACORT ve COJEP adlı Türk göçmen dernekleri, ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, Oran Martz'a Ermeni iddialarını tanıması şartı getiren Bret'in, “ayırımcılık yaptığını” belirterek, siyasetçiyi sert biçimde kınamıştı.