Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas, Kıbrıs sorununa çözüm bulma çerçevesinde dün yeniden biraraya geldi.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer görüşmeden sonra yaptığı açıklamada liderlerin bugünkü görüşmede Mülkiyet konusunu görüştüklerini, 5 Ekim Perşembe günü ise konunun temsilciler ve ekipleri tarafından ele alınacağını, 6 Kasım Cuma günü ise liderler arasında yer alacak görüşmede de temsilciler tarafından yapılan çalışmanın değerlendirileceğini ifade etti.

Mülkiyet konusunun “zor bir konu” olduğunu, yapılması gereken çok iş olduğunu kaydeden Downer, Mülkiyet konusunda yapılan görüşmelerin özünde, konunun çözümünde kullanılacak kriterlerin bulunduğunu söyledi.

Talat ile Hristofyas’ın Cuma günü yeniden görüşeceğini ifade eden Downer, liderlerin ayrıca dünkü görüşmede 2 Aralık’a kadarki görüşme tarihlerini belirlediklerini ifade eti.

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas ile gerçekleştirdiği görüşmeden dönüşünde basına yaptığı değerlendirmede, geçen hafta olduğu gibi Mülkiyet konusunu görüşmeyi sürdürdüklerini; hafta içinde bir araya gelen temsilcileri ile uzmanların yaptıkları çalışmanın sonuçlarını konuştuklarını kaydetti.

Talat, bunun dışında her zaman olduğu gibi genel konular ve günlük gelişmelerin de ele alındığını kaydetti.

Talat, temsilcilerin geçen Perşembe gerçekleştirdiği ve Mülkiyet konusundaki kriterlerin görüşüldüğü toplantıda bir yakınlaşma sağlanıp sağlanmadığının sorulması üzerine, onu şimdi söylemenin mümkün olmadığını, ancak yaptıkları çalışmayı gözden geçirdiklerini ve “devam” dediklerini belirterek “Yani bu da gösteriyor ki bu yolda çalışmaya devam edecekler” dedi.

Talat, “Mülkiyet görüşmeleri sürerken Lizbon Anlaşması’nın yürürlüğe girmesi ve Rum tarafında Hristofyas’a yönelik eleştiriler” hatırlatılarak ne düşündüğünün sorulması üzerine ise, bu konuda bir şey söylemek istemediğini belirterek şunları kaydetti:

“Biz zaten en baştan beri bir şeyin üzerinde duruyorduk. Biz her şeyden önce insanların Mülkiyet hakkını inkar etmiyoruz; tanıyoruz zaten; ama yeni mülkiyet rejimini oluştururken mülkiyet düzenlemesinin nasıl yapılacağını ‘belli kriterlere bağlı olarak’ diye öngörüyorduk ve bunun da belli kriterlere bağlı olarak ‘Tazminat’, ‘Takas’ ve ‘İade’ biçiminde çözümleneceğini söylüyorduk. Bu yüzden bizim Lizbon anlaşmasının bu yönüyle ilgili bir sorunumuz, bir kazanımımız, bir kaybımız yok. Çünkü biz zaten mülkiyet hakkını inkar etmedik; Taşınmaz Mal Komisyonu’nu oluşturarak Kıbrıslı Rumların acil çözüm ihtiyaçlarını karşılayacak düzenlemeleri de yaptık. O nedenle Lizbon Anlaşmasının belki getirisi, hani ‘dünyanın başka ülkelerinde de bu tür mülkiyet meseleleri uzlaşmayla çözülür’ biçiminde bir imajı doğurmasıdır. Bunun dışında fazla bir örneklik oluşturması söz konusu değil diye düşünüyorum.”

Cumhurbaşkanı Talat, bugün gerçekleştireceği Brüksel ziyareti ile ilgili olarak yaptığı açıklamada ise, Avrupa Politikaları Çalışma Merkezi’nde (CEPS -Centre For European Policies Studies) konferans vereceğini ve parlamentoda gruplarla görüşeceğini, çeşitli düzeylerde çeşitli görüşmelerin de düzenlenmeye çalışıldığını ancak henüz belli olmadığını söyledi.

ESKİ BM GENEL SEKRETERİ GALİ DENKTAŞ’I ZİYARET ETTİ

Limasol’da bulunan bir avukatlık bürosunun açılışına katılmak üzere Güney Kıbrıs’a giden Eski BM Genel Sekreteri Butros Gali, 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı ziyaret etti.

Gali ve Denktaş yaklaşık 45 dakika süren görüşme sonrasında basına görüşmeyle ilgili kısa bir açıklama yaptı.

Denktaş’la iki toplum arasındaki barış sürecini tartıştıklarını ifade eden Gali, Kıbrıs sorununa nasıl çözüm bulunabileceği hususunu ele aldıklarını ifade etti.

Kıbrıs’ta bir çözüm bulunabileceği konusunda ümitli olduğunu dile getiren Butros Gali, “Çünkü bölgede rol oynayabilecek birleşik ve güçlü bir Kıbrıs’a ihtiyacımız var” dedi.

Gelecek yıl Akdeniz’in bölünmesi; güneyinin fakir kuzeyinin ise zengin olmasıyla sorun yaşanacağını söyleyen Gali; arabuluculuk yapabilecek, Akdeniz’in iki tarafı için uzlaşımcı rol üstlenebilecek ülkenin Kıbrıs olacağını belirtti.

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş da, Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs’a pragmatik olarak bakması ve Kıbrıs sorununun ne olduğuna karar vermesi gerektiğini belirtti.

“Tedaviden önce bir teşhis konulması” gerektiğini dile getiren Denktaş, uygun ve gerçekçi bir teşhis konulması halinde uygun ve kalıcı bir çözüme ulaşılabileceğine inandığını söyledi.