Kıbrıs sorunu ile ilgili görüşme süreci devam ediyor. İki liderin dünkü görüşmesinde mülkiyet konusu ele alınmış, Temsilcilerin Perşembe günü bir araya gelerek mülkiyet konusunda yaşanan tıkanıklığı aşmaya çalışmaları, Liderlerin de Cuma günü saat 16.00’da buluşarak, mülkiyet başlığında gelinen aşamayı ele almaları kararlaştırıldı. Liderler dünkü toplantıda Aralık ayına kadar olan görüşme tarihlerini ve saatlerini de belirlemişlerdir. Buna gore Liderler; 13 Kasım, 17 Kasım, 20 Kasım, 24 Kasım ve 2 Aralık tarihlerinde saat 10.00’da bir araya gelecekler.

Cumhurbaşkanı Brüksel’de Avrupa Politikaları Çalışma Merkezi’nde bir konferans verecek ve Perşembe gününe kadar çeşitli temaslar yapacak. Cumhurbaşkanının, Perşembe akşamı adaya dönmesi bekleniyor.

Bu arada, Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı ve müzakere heyeti ile birlikte Ankara’ya yaptığı ziyaret çok yararlı ve etkili oldu.

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünden şu açıklama yapıldı, "Bilindiği gibi bu ziyaret sırasında Türkiye yetkilileri ile yapılan çalışmalarda, Türk tarafının, ‘çözümü zorlayan’ taraf olarak çalışmalarına devam etmesi kararlaştırılmıştır. Türk tarafı, Kıbrıs sorununun en erken zamanda çözümlenmesi için elindeki bütün olanakları kullanarak çalışacaktır. Bu kapsamda, çözüm sürecinde aktif olmaya devam edeceğiz.

Hiç kuşku yok ki, Türk tarafının aktifliğinin sonuç verebilmesi için Kıbrıs Rum tarafının da benzer bir tutum içinde olması gerekir. Geçtiğimiz günlerde Atina’yı ziyaret eden BM Genel Sekreteri Sayın Ban Ki-mun’un da belirttiği gibi, ‘müzakerelerde artık kararların alınacağı yeni aşamaya geçilmesi gerekir’.

Bilindiği gibi, Türk tarafı, 2010 yılı baharında çözüme ulaşma hedefini, Sayın Cumhurbaşkanımızın Ankara ziyaretinde de teyid etmiştir. Ne var ki, görüşme sürecinde Sayın Ban Ki-mun’un belirttiği gibi ciddi kararların alınabileceği aşamaya geçilemezse bu hedefe varmanın mümkün olamayacağı da açıktır. Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, son günlerdeki demeçlerinde Nisan-2010’dan önce çözüme varma hedefini bir tehdit olarak algıladığını ısrarla belirtmektedir. Bu nedenle, uluslararası camianın da önemsediği şekilde Nisan-2010’dan önce çözüme ulaşma hedefinin gerçekleşebilmesi için uluslararası camianın, Kıbrıs Rum tarafı nezdinde ikna edici girişimlerde bulunması gerekmektedir. "