Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Muhammed El Baradey'in, ABD'nin, Irak'taki yanlış istihbaratını örnek vermesi, Orta Doğu medyasında büyük yankı uyandırdı. Irak haber ajansı, Baradey'in Birleşmiş Milletlerdeki veda konuşmasına atıfta bulunarak, ABD'nin Irak savaşında yanlış istihbarat kullandığını belirtti.

El Cezire Televizyonu ise internet sitesinde, ABD'nin yanlış istihbaratla Irak'ı işgal ettiğini ve eski ABD Başkanı George Bush'un yanlış istihbarat kullanarak ve Irak'da kitle imha silahlarının varlığını öne sürüp, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'i devirmek için Irak'ı işgal emrini verdiğini söyledi.

Baradey konuşmasında, Irak'ta trajik bir savaşın başladığını ve BM yetkileri dışında savaşa karar verildiğini belirterek "Irak savaşında yüz binlerce masum sivil öldü" demişti.

Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Anan'ın da Irak savaşının BM kararları dışında alındığı için hukuk dışı bir savaş olduğunu söylemesini hatırlatan Baradey, BM müfettişlerinin yaptıkları aramalar sonucunda, Irak'da kitle imha silahlarının bulunmadığını belirtmelerine rağmen, ABD'nin 2003 Irak'a girdiğini söylemişti.

AA