Bosna Hersek'teki iç savaş sırasında soykırım ve insanlığa karşı suç işlemekle itham edilen 64 yaşındaki eski Bosnalı Sırp lider Radovan Karaciç, eski Yugoslavya için kurulan BM savaş suçları mahkemesinde yapılan ilk duruşmasında, savunmasını hazırlamak için zamana ihtiyacı olduğu konusunda ısrar etti. Duruşma belirsiz bir tarihe ertelendi.

Mahkemenin Karaciç'in dava sürecini boykot etme ısrarıyla ilgili ne yapılacağına karar vermek için duruşmayı ertelediği belirtildi. Mahkemenin bu hafta içinde kararını yazılı olarak açıklaması bekleniyor.

Duruşma

Siyah takım elbise, pembe gömlek ve kırmızı kravatıyla duruşma salonundaki sanık bölümünde yerini alan Karaciç, "1,3 milyon sayfadan fazla mahkeme belgesini okuyana kadar dava sürecine katılamayacağını" ifade etti.

Hakkındaki suçlamalara itiraz etmeyen, ancak Bosna savaşına ilişkin suçlamaları da kabul etmeyen Karaciç, duruşmada, "Bu duruşmaları boykot etmek istemiyorum, ancak kötü başlayan ve temel haklarımının ihlal edildiği bir şeyde yer almak istemiyorum" diye konuştu.

Mahkemeye başkanlık eden hakim O-Gon Kwon, Karaciç'in bu sözlerine karşılık, mahkemenin, sanığın hazırlık yapması için yeterli zamanı bulunduğuna halihazırda karar vermesine rağmen, Karaciç'in bu kararlara karşı çıktığının aşikar olduğunu bildirdi.

Hakim ayrıca, "Daha önceden de ifade ettiğim gibi duruşmaya hazır olunduğuna sanık değil, mahkeme heyeti verir" dedi.

Hakimin şimdi Karaciç'in duruşmalara katılmayı reddetmesi karşısında nasıl bir sürecin izleneceğine karar vermesi bekleniyor. Karaciç davası 26 Ekim'de başladı, ancak eski Bosnalı Sırp lider duruşmalara katılmadı.

Hakim, savunmasını kendisi yapacak Karaciç'in boykotunu sürdürmesi halinde mahkemenin mecburen bir savunma avukatı atayacağı uyarısında bulunmuştu.

Karaciç'in önceki gün yeniden duruşmaya çıkmaması karşısında hakim, sanığın duruşmada var olma hakkını kullanmamayı tercih ettiğini ve bunun sonuçlarını kabul etmesi gerektiğini belirterek, mahkemenin Karaciç'in gıyabında süreceğini bildirmişti.

Tartışmasız lider Karaciç

Sırp Cumhuriyeti'nin eski Devlet Başkanı, Sırp Demokratik Partisinin (SDS) lideri ve Bosnalı Sırp ordusunun komutanı Karaciç, 100 binden fazla kişinin öldüğü 1992-1995 Bosna Savaşı sırasında işlenen soykırımla ilgili 2; savaş suçları ve insanlığa karşı suçla ilgili 9 cürümden yargılanacak.

Karaciç'i Bosna savaşındaki etnik temizlik kampanyasının lideri ilan eden savcılar, eski Bosnalı Sırp lideri bu savaş sırasındaki zulümlerden sorumlu Sırpların "tartışmasız lideri" olarak adlandırıyor.

Karaciç, 13 yıl yaşadığı kaçak hayattan sonra geçen yıl eski Yugoslavya için Lahey'de kurulan BM Savaş Suçları Mahkemesine teslim edilmişti. Karaciç'in suçlu bulunduğu takdirde ömür boyu hapse mahkum edilmesi bekleniyor.