Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur ziyareti çerçevesinde görev yaptığı Uluslararası İslam Üniversitesi'ni ziyaret etti. Davutoğlu burada öğrenciler ve öğretmenlerle bir araya geldi.

Davutoğlu, üniversitedeki görüşmeye Eşi Sare Davutoğlu ile birlikte geldi. Toplantıya çok sayıda Türk ve yabancı öğrencilerin yanı sıra zamanında Davutoğlu ile birlikte çalışan öğretim görevlileri de iştirak etti. 1990-1995 yılları arasında öğretim üyesi ve idareci olarak görev yaptığı Uluslararası İslam Üniversitesi'nde yeniden bulunmanın kendisini mutlu ettiğini dile getiren Davutoğlu, üniversitede yaşamış olduğu anılarını da öğrencilerle paylaştı. Eski öğrencilerinin şimdi öğretim üyesi olmaları Davutoğlu için ayrı bir mutluluk kaynağı oldu.

Her gittiği ülkede karşısına çıkan eski öğrencilerinin olduğuna değinen Davutoğlu, yardımcılarının artık kendisinden şüphelenip ziyaret ettikleri ülkelere gitmeden önce o ülkelere adam yerleştirdiğini düşünmeye başladıklarını söylemesi salonda gülüşmelere sebep oldu.

Uluslararası İslam Üniversitesi'nin şuanda 97 farklı milletten öğrencisinin bulunduğuna dikkat çeken Dışişleri Bakanı, öğretim görevlisi olarak bulunduğu dönemde kendisinin de bu harmoniden beslendiğini kaydetti. Ayrıca öğrencilere de bu ortamı iyi değerlendirip kendilerini en güzel şekilde geleceğe hazırlamaları tavsiyelerinde bulundu.

Farklı milletlerden öğrencilerin sorularıyla sona eren toplantı sonrası Türk öğrencileriyle hatıra fotoğrafı çektiren Davutoğlu, öğrencilere getirdikleri tatlı ikramının ardından çok sıcak havada geçen toplantıdan ayrıldı.

Malezya'da öğretim görevlisiyken kaldıkları eski evlerini ziyaret eden Davutoğlu çifti, çocuklarına bakıcılık yapan Çinli aileyi de ziyaret ederek bir vefa örneği sergilediler. Çift ayrıca Malezya'nın simgesi haline gelen İkiz Kuleleri gezmeyi de ihmal etmedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun 5 Kasım'da ziyaretini tamamlayarak yurda dönmesi bekleniyor.

(CİHAN)