Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'daki ikinci gününde ikili resmi temaslarına başladı.

Davutoğlu, bu çerçevede Malezya Dışişleri Bakanı Datuk Anifah Hj. Aman ile Dışişleri Bakanlığında bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Malezya'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısının başarılı geçmiş olmasından dolayı Aman'ı tebrik etti.

Malezya ziyaretinin kendisi için ayrı bir özelliği olduğunu da ifade eden Davutoğlu, bu ülkede beş yıl kaldığını, bu nedenle kendini Malezyalı gibi hissettiğini söyledi.

Türkiye ile Malezya'nın birbirine sınırı olmasa da tarihi ve kültürel bağları olduğunu belirten Davutoğlu, Malezya'nın Türkiye'nin en iyi dostlarından biri olduğunu kaydetti.

Ekonomik, politik ve kültürel ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğine işaret eden Davutoğlu, ticaret alanında da ilerleme sağlanabilmesi için iki ülkede de potansiyel olduğunu belirtti.

Asya bölgesinde iki ülkenin işbirliği yapabileceğini ifade eden Davutoğlu, Türkiye'nin de Orta Doğu ve Balkanlar gibi bölgelerdeki deneyimlerini paylaşabileceğini söyledi. Davutoğlu, dünyanın her yerinde stratejik işbirliği yapılabileceğini kaydetti.

Malezya Dışişleri Bakanı Aman da çok verimli görüşmelerde bulunduklarını belirterek, ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Aman, ticaret, turizm, eğitim ve askeri alanlarda işbirliğinin artırılabileceğini kaydederek, görüşmede ilişkilerin güçlendirilmesi için hangi adımların atılabileceğini değerlendirdiklerini ifade etti.

İki halk arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin önemine değinen Aman, ayrıca iş çevrelerinin ticaret alanında işbirliğine gidebileceğini kaydetti.
Edinilen bilgiye göre, Davutoğlu, Aman ile görüşmesinde Davutoğlu, Kıbrıs sürecinde Malezya'dan daha aktif davranmasının ve izolasyonların kaldırılması için yardımcı olmasının beklendiğini iletti. Ayrıca, KKTC'nin Malezya'da bir büro açmasına ilişkin görüş bildirildi.

Diplomatların değişimi projesinin D-8'den bağımsız olarak da yapılmasına karar verildiği görüşmede, iki ülkenin uzman olduğu bölgesel alanlarda istişare yapmaları da değerlendirildi.

Ayrıca, TPAO'nun Petronas şirketi ile Karadeniz'de petrol arama konusunda işbirliği yapabileceği gündeme geldi.

-ESKİ BAŞBAKANI ZİYARET-

Bu arada Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Malezya'nın eski Başbakanı Mahathir Muhammed'i de ziyaret etti.
Davutoğlu, Muhammed ile Petronas kulelerindeki ofisinde görüştü. Görüşmede, Türkiye'nin bu bölgeyle ilişkilerinin nasıl artırılabileceği konusunun ele alındığı öğrenildi.

AA

Fotoğraflar: AA